Nowości w iOS 11: natywne wsparcie dla audio w bezstratnym formacie FLAC

Tomek Czech   16 czerwca 2017

iOS 11 wprowadza zmianę, która niezwykle ucieszy audiofilów – natywne wsparcie dla FLAC, czyli formatu bezstratnej kompresji dźwięku (Free Lossless Audio Codec). Wcześniej odtwarzanie plików FLAC na iPhonie czy iPadzie było możliwe tylko przez aplikacje firm trzecich.

berrolia

Żeby odsłuchać muzykę zapisaną w tym bezstratnym formacie, trzeba umieścić ją w chmurze (np. iCloud Drive, Dropbox, Box) i zsynchronizować z urządzeniem za pomocą nowej aplikacji Pliki. W iOS 11 tylko bezpośrednio z tej aplikacji możemy odtwarzać piki FLAC, wsparcia dla tego formatu nie ma jeszcze w Apple Music.

FLACów nie obsługuje również iTunes. Apple posiada własny format bezstratnej kompresji – ALAC.

Natywne wsparcie dla FLAC jest wymienione w oficjalnej specyfikacji iPhone’a 7, 7 Plus, 8, 8 Plus i X. Brak wsparcia na iPhonie 5, 6, 6s i SE może być spowodowany tym, że do obsługi FLAC potrzebny jest bardziej wydajny procesor niż posiadają te starsze urządzenia.

Sprawdź oficjalną listę wszystkich nowości w iOS 11.

Więcej o iOS 11:

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: reddit

Mac od ręki i w super cenie!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: