Polski samochód przyszłości – to nie żart, to się dzieje naprawdę!

Tomek Czech   19 czerwca 2017

To nie jest samochodzik z książeczki dla przedszkolaków, to jeden z konkursowych projektów! Serio! Autor: Adrian Anders

Od dawna wiemy, że Apple pracuje nad elektrycznym samochodem autonomicznym. Za to w Cupertino nie wiedzą, że za siedmioma górami, za siedmioma morzami i wielkim oceanem rośnie im nie lada konkurencja – polski samochód elektryczny, fiat 125p XXI wieku., który pędzie panował nie tylko na polskich drogach, ale prawdopodobnie zrewolucjonizuje światowy rynek motoryzacyjny. Spółka ElectroMobility zakończyła właśnie przyjmowanie projektów do konkursu na polski samochód elektryczny (“auto miejskie, wpisujące się w trendy motoryzacyjnego rozwoju”) i zaprezentowała galerię wszystkich 66 zgłoszonych prac.

berrolia

Na razie trwa konkurs na karoserię “polskiej Tesli” (bo oczywiście w takim samochodzie najważniejsze jest to, jak samochód będzie wyglądał, a nie, co będzie miał pod maską…). Spośród projektów zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu jury wyłoni 5 zwycięskich wizualizacji, na podstawie których powstaną jeżdżące prototypy. Potem przyjdzie czas na krótki serie produkcyjne, które zostaną poddane weryfikacji przyszłych użytkowników.

Gdyby ktoś miał wątpliwości co do ambitnych (mocarstwowych?) planów Polski:

Przyszłość motoryzacji należy do pojazdów elektrycznych. Rynek aut elektrycznych znajduje się w okresie intensywnego wzrostu. Szacuje się, że w 2040 roku już co czwarty samochód na świecie będzie napędzany tego typu silnikiem. Dlatego już dziś pracujemy nad stworzeniem warunków rozwoju tego sektora. Dla Polski to nie tylko szansa dogonienia, ale także wyprzedzenia światowych trendów.

Wśród zgłoszonych projektów są zarówno bardzo ciekawe wizualizacje, jak i kompletnie… zaskakujące (żeby wyrazić się delikatnie). No cóż, choć na pierwszym miejscu wśród kryteriów oceny jest wymieniona “wartość artystyczna projektu” (jakby to był konkurs malarski czy fotograficzny), to nawet tego kryterium nie udało się spełnić wielu pracom. Czy spełniły inne, ważniejsze kryteria (np. “produkowalność”) nie wiemy, bo nie zostały udostępnione żadne szczegóły dotyczące zgłoszonych projektów.

Oto wybrane wizualizacje:

Autor: Aleksandra Sikora

Autor: Alfa Sygitarius – Jerzy Kowynia

Autor: Tomasz Przybyła

Autor: Jarosław Wardas

Autor: Jarosław Kałuski

Autor: Vylson Research

Autor: Positivi

Autor: Arkadiusz Szenfeld

Autor: Born Electric

 

Autor: Łukasz Lewandowski

Autor: Roman Kadler

Autor: Wojciech Nieciecki

Autor: Visovia Project

Autor: Shapers Advanced Design

Autor: Łukasz Stefanek

Autor: Filip Totoś

Autor: Jacek Tomczyk

Wszystkie projekty można obejrzeć na stronie ElectroMobility.

Jeśli wydaje się Wam, że śnicie na jawie, nie będę Was przekonywał, że jest inaczej. Mi też trudno uwierzyć, że to się dzieje naprawdę.

Przeczytaj też:

300x300-oslo

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Kup Apple pod choinkę w Super Cenie w Lantre!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: