Tim Cook potwierdza: Apple pracuje nad systemem autonomicznej jazdy. Nie miejmy wątpliwości – firma zrobi swój własny samochód

Tomek Czech   13 czerwca 2017

W rozmowie z Bloombergiem Tim Cook potwierdził dzisiaj, że Apple pracuje nad systemem autonomicznej jazdy, który może być wykorzystany również w samosterujących samochodach. Nie zdradził, czy firma z Cupertino zrobi też swój własny samochód, ale nie bądźmy naiwni – szanse na to, że Apple odda taki system (np. na zasadzie licencji) innemu producentowi samochodów są mniej więcej takie jak to, że firma przestanie produkować iPhone’y i pozwoli na instalację iOS na telefonach Xiaomi i Samsunga.

berrolia

O tym, że Apple pracuje nad własnym samochodem elektrycznym mówi się od kilku lat. Informowały o tym m.in. The Wall Street Journal, Reuters i Bloomberg. Co do tego, że firma z Cupertino przygotowuje poważnego konkurenta dla Tesli nie ma też wątpliwości Elon Musk.

Apple zatrudniło wielu ekspertów z branży motoryzacyjnej, m.in. Alexa Hitzingera – inżyniera z dużym doświadczeniem w projektowaniu silników dla Formuły 1 i Porsche czy byłego wiceprezesa Tesli, a wcześniej głównego inżyniera Astona Martina  – Chrisa Porritta.

Niemiecki dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung donosił, że Apple otworzyło w Berlinie tajne laboratorium, w którym interdyscyplinarna grupa 15-20 niemieckich specjalistów z branży moto pracuje nad stworzeniem Apple Car. Gazeta pisała też, że zamiast sprzedawać samochody klientom indywidualnym, Apple mogłoby swój elektryczny samochód jedynie wypożyczać.

Właśnie o tym Tim Cook wspomina w dzisiejszym wywiadzie – w kwestii przyszłości transportu najbardziej fascynują go trzy kwestie: elektryczne samochody (“prowadzenie w pełni elektrycznego samochodu to fantastyczne doświadczenie”), systemy autonomicznej jazdy oraz ride-sharing. Jeśli Apple będzie chciało naprawdę zrewolucjonizować transport, to może nie sprzedawać samochodów klientom indywidualnym, ale stworzyć (samo lub z partnerami) sieć serwisów wypożyczających auta albo opracować własny system ride-sharing. Od pewnego czasu firma zbiera doświadczenie w tym biznesie – rok temu zainwestowała miliard dolarów w Didi Chuxing, chiński serwis będący połączeniem wypożyczalni samochodów, Ubera i BlaBlaCar.

W kwietniu Apple rozpoczęło testowanie swojego systemu autonomicznej jazdy na drogach Kalifornii. Używa do tego samochodów Lexusa z serii RX450h.

W wywiadzie dla Bloomberga Tim Cook nazwał systemy autonomiczne “matką wszystkich systemów związanych ze sztuczną inteligencją”, nad którymi pracuje Apple.

Więcej o Apple Car: 

Posłuchaj najnowszego odcinka ThinkApple Podcast: Podsumowanie WWDC 2017.

300x300-oslo

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: Bloomberg
Grafika: Aristomenis Tsirbas

PRZEDSPRZEDAŻ: Nowy MacBook Pro z M2 Pro lub M2 Max - zamów teraz

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: