Analityk: iPhone X drugiej generacji za 899 dol., iPhone X Plus za 999 dol.

Tomek Czech   26 marca 2018

Amit Daryanani, analityk firmy RBC Capital Markets przewiduje, że w tym roku ceny nowych flagowców Apple będą trochę niższe. Według niego, cena iPhone’a X drugiej generacji (“iPhone’a XI”, czy jakkolwiek będzie się on nazywał) wyniesie 899 dol., czyli o 100 dol. mniej niż cena obecnego modelu. Natomiast 6,5-calowy “iPhone X Plus” będzie według niego kosztował 999 dol.

berrolia

Analityk opiera się na doniesieniach, że Apple tnie produkcję iPhone’a X ze względu na słabszą niż oczekiwano sprzedaż tego modelu. Być może Apple ograniczyło trochę produkcję, ale raporty o mocnych cięciach i niskiej sprzedaży “iksa” – jak już wielokrotnie wspominałem – są najczęściej czystą spekulacją i nie mają żadnego potwierdzenia w rzeczywistości. Mówić dosadniej – często to po prostu bzdury.

Nikt oprócz Apple nie wie dokładnie, ile sztuk się sprzedało i nikt oprócz Apple nie wie, czego Apple się spodziewało.

Firma z Cupertino oficjalnie poinformowała podczas ogłoszenia wyników finansowych za ostatni kwartał 2017 r., że iPhone X był najlepiej sprzedającym się iPhonem w każdym tygodniu od dnia swojej premiery.

Zdecydowana większość wiarygodnych – opierających się na konkretnych liczbach – raportów wskazuje na solidną/bardzo dobrą sprzedaż iPhone’a X (m.in. Counterpoint, Kantar (1,2), Mixpanel).

iPhone X/X Plus (2018) – cena

Oczywiście nie można wykluczyć, że Apple obniży cenę następcy “iksa” z innych powodów – np. dlatego, że spadną ceny wielu komponentów i obniżą się koszty produkcji. W takim wypadku iPhone X drugiej generacji rzeczywiście mógłby kosztować mniej niż tysiąc dolarów (np. 899 dol.), a taką cenę mógłby przejąć po nim większy model – “iPhone X Plus”.

W zeszły tygodniu Digitimes Research pisał, że według informacji uzyskanych z łańcucha dostaw Apple, ogólny koszt wszystkich materiałów do produkcji iPhone’a X drugiej generacji będzie ponad 10% niższy niż w przypadku obecnego modelu.

Z tym, że Apple obniży ceny swoich flagowców nie zgadza się jednak analityk Neil Cybart. Według niego, ceny za podstawową wersję każdego nowego modelu będą następujące:

  • iPhone X drugiej generacji – 999 dol. (4979 zł)
  • iPhone X Plus – 1199 dol. (5979 zł)
  • iPhone 6,1″ LCD – 849 dol. (4229 zł)

Premiera trzech nowych iPhone’ów spodziewana jest we wrześniu.

Więcej na ten temat:

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: MacRumors
Grafika: Martin Hajek

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: