Nowatorskie rozwiązania dla Apple Watcha – rozpoznawanie użytkownika na podstawie badania skóry, samozaciskający się pasek oraz wskaźniki LED na pasku

Łukasz Bernaczyk   5 września 2019

Apple patentuje całą masę różnego rodzaju nowych rozwiązań i choć nie wszystkie są wdrażane do urządzeń z Cupertino, to jednak dużą część z nich prędzej czy później znajdujemy w naszych iPhone’ach, iPadach, Apple Watchach czy Macach. Najnowsze patenty pokazują, czego możemy spodziewać się w następnych generacjach smatrwatcha od Apple.

berrolia

Samozaciskowy pasek/opaska

Pierwszym z patentów przyznanych w ostatnim czasie Apple jest samozaciskowa opaska/pasek do Apple Watcha.

Pasek ma z założenia dynamicznie dopasowywać swoją długość w zależności od aktualnych potrzeb. W ten sposób podczas „zwykłego” noszenia zegarka, będzie on nieco luźniej dopasowany do nadgarstka niż na przykład podczas aktywności fizycznej, kiedy wymagane jest większe spięcie i dopasowanie do ręki.

Automatyczne zaciśnięcie mogłoby się też odbywać podczas pomiaru pulsu, EKG czy innych parametrów życiowych, które w przyszłości będzie badał Apple Watch.

Skin ID – uwierzytelnianie na podstawie tekstury skóry

Drugi patent przyznany Apple dotyczy biometrycznego uwierzytelniania użytkownika. Właściciel Apple Watcha byłby rozpoznawany za pomocą analizy tekstury skóry.

Odpowiedni skaner działający w podczerwieni, a umieszczony w pasku, jest według Apple w stanie rozpoznać indywidualną teksturę skóry na nadgarstku, charakterystyczną dla każdego użytkownika. Przez obserwatorów świata Apple funkcja ta już została nazwana “Skin ID”.

LEDowy wskaźnik postępu

Kolejny patent Apple dotyczy umieszczenia w pasku Apple Watcha specjalnych LEDowych wskaźników i ikon, które umożliwiałyby ciągłe informowanie użytkownika np. o postępie wykonywanego zadania lub ćwiczenia, czy też pulsie, bez konieczności wybudzania ekranu zegarka.

Nie jesteśmy w stanie stwierdzić, kiedy i czy w ogóle opisane wyżej patenty trafią do Apple Watcha. Osobiście uważam jednak, że samozaciskowa opaska w smartwatchu z Cupertino to tylko kwestia czasu, podobnie jak uwierzytelnianie użytkownika przez rozpoznanie jego skóry.

Nowe modele Apple Watcha (Series 5) zostaną najprawdopodobniej zaprezentowane podczas najbliższej konferencji Apple, 10 września, razem z nowymi iPhone’ami (sprawdź, czego się spodziewać).

Szkło hartowane do iPhone’a BananShield - twardość na poziomie szkieł Gorilla Glass💪

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: