iOS 14 będzie tworzony na nowych zasadach – Apple wprowadza zmiany po problematycznym debiucie iOS 13

Tomek Czech   21 listopada 2019

Bloomberg donosi dzisiaj, że Apple zmienia sposób, w jaki tworzony i testowany wewnętrznie jest cały ich software. Powodem wprowadzenia zmian jest nie do końca udany debiut iOS 13, który początkowo zawierał wiele błędów i Apple musiało go pośpiesznie naprawiać kolejnymi aktualizacjami.

berrolia

iOS 14 na innych zasadach

Według informatorów Bloomberga, zmiany ogłosił szef pionu software’owego Craig Federighi na wewnętrznym spotkaniu pracowników Apple. Od teraz w procesie tworzenia nowego iOS (i pozostałych systemów) wszystkie nieskończone czy zawierajace błędy nowe funkcje mają być domyślnie wyłączone. Każdy z testujących je programistów będzie miał możliwość uruchomienia każdej funkcji oddzielnie, ale będzie to robił według nowych procedur, gdzie konieczne będzie specjalne oznaczanie każdego pojedynczego błędu. Ma to pozwolić nie tylko na zablokowanie przenikania bugów do systemu, ale też na łatwe zidentyfikowanie wpływu, jaki każda pojedyncza funkcja ma na cały iOS.

Dotychczas niektóre zespoły pracujące nad nowym softwarem mogły codziennie dodawać nowe funkcje, nawet jeśli nie działały one w 100% sprawnie. Jak donoszą informatorzy z Cupertino, powodowało to, że na urządzeniach niektórych testujących system nie działał w ogóle i nie mieli oni możliwości pracy nad nim przez wiele dni.

Bloomberg podaje, że Apple mierzy jakość swojego oprogramowania w teście „białej rękawicy”, w którym software jest oceniany w skali od 0 do 100. Według źródeł wewnątrz formy, iOS 13 uzyskał w tym teście niższy wynik niż iOS 12.

Trwają już prace nad iOS 14 i… iOS 15

Bloomberg informuje, że iOS 14, nad którym teraz pracują programiści w Cupertino, nosi roboczą nazwę „Azul”. Zapadła już nawet decyzja, że niektóre funkcje przewidziane wcześniej dla iOS 14, ostatecznie pojawią się dopiero w 2021 r., więc trafią do iOS 15. Ma to dać czas na dopracowanie nowego systemu, żeby uniknąć błędów popełnionych przy premierze iOS 13.

iOS 14: Zobacz, co może się znaleźć w nowym systemie operacyjnym dla iPhone’a w 2020 r.

Kup Apple pod choinkę w Super Cenie w Lantre!

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: