Topowy model iPhone’a 12 Pro 5G bez notcha i z Touch ID w ekranie – raport

Tomek Czech   2 stycznia 2020

iPhone 12 Pro (2020) bez notcha i Face ID? Za to z przednią kamerą ukrytą pod ekranem i wbudowanym w wyświetlacz Touch ID? Tak twierdzą informatorzy China Times.

berrolia

iPhone 12 Pro (2020)

China Times powołuje się na raport analityka Su Houhe, który uczestniczył w jednej z konferencji z cyklu MWC Shanghai. Według zdobytych przez niego informacji, Apple szykuje się do pozbycia się notcha już w 2020 r. – nie we wszystkich modelach z serii “12”, która prawdopodobnie zostanie zaprezentowana we wrześniu, lecz tylko w topowym modelu iPhone’a 12 Pro.

Usuniecie notcha ma być możliwe dzięki umieszczeniu przedniej kamery FaceTime/TrueDepth pod wyświetlaczem. Według analityka, kamera będzie pozbawiona systemu 3D, co oznaczałoby rezygnację z Face ID w tym modelu. Rozpoznawanie twarzy zostałoby zastąpione czytnikiem linii papilarnych Touch ID, który również byłby umieszczony pod ekranem.

Informację o powrocie Touch ID do iPhone’a słyszeliśmy już z kilku wiarygodnych źródeł – analityk Ming-Chi Kuo podawał, że nastąpi to najwcześniej w 2021 r., ale Bloomberg donosił potem, że umieszczony pod ekranem skaner linii papilarnych może pojawić się już jesienią 2020 r. w iPhonie 12. Jednak zarówno Kuo, jak i dziennikarze Bloomberga twierdzili, że Face ID nie zniknie i będzie funkcjonował razem z Touch ID.

O tym, że w najbliższej przyszłości Apple będzie w stanie umieścić przednią kamerę pod wyświetlaczem nie słyszeliśmy jeszcze z żadnych wiarygodnych źródeł. Ben Geskin podawał co prawda, że według jego informacji Apple posiada prototyp nowego iPhone’a bez notcha, ale kamera TrueDepth miałaby być w nim umieszczona w górnej części ramki, a nie pod ekranem.

Trudno się spodziewać, że Apple zrezygnuje z systemu rozpoznawania twarzy Face ID, który uznaje za znacznie bezpieczniejszą metodę biometryczną niż Touch ID. Ale spekulacje o pozbyciu się notcha już w tym roku, przynajmniej w topowych modelach, nie są do końca bezpodstawne. Jak zauważa LetsGoDigital, całkiem niedawno Apple złożyło trzy wnioski patentowe w Japonii – w ich dokumentacji, opublikowanej 23 grudnia 2019 r., znajdują się szkice przedstawiające iPhone’a bez wycięcia w ekranie.

Co prawda patenty dotyczą interfejsu użytkownika, więc teoretycznie mogłyby w uproszczeniu pokazywać wszystkie informacje wyświetlane na ekranie (również te, które są niejako “schowane” pod notchem), ale we wcześniejszych wnioskach patentowych dotyczących UI wycięcie w ekranie się pojawiało się na szkicach.

Zatem iPhone 12 Pro z prawdziwym ekranem edge-to-edge? Byłoby to sporą niespodzianką, ale nie możemy tego całkowicie wykluczyć.

MacBooki Pro i Air w zaawansowanych konfiguracjach dostępne od ręki w Lantre

Źródło
Grafika

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: