Prawo jazdy w aplikacji mObywatel jeszcze przed wakacjami – obiecuje minister cyfryzacji

Łukasz Bernaczyk   14 stycznia 2020

Aplikacja mObywatel staje się co raz bardziej funkcjonalnym, cyfrowym zbiorem osobistych dokumentów. Po możliwości dodania dowodu rejestracyjnego i polisy OC pojazdu, czy e-recepty, teraz dostaniemy opcję przetrzymywania w smartfonie elektronicznego prawa jazdy.

berrolia

Prawo jazdy w aplikacji mObywatel

Jak podaje Cashless, informacje o kolejnym rozszerzeniu funkcjonalności aplikacji mObywatel przekazał we wczorajszym wywiadzie dla PR24 minister cyfryzacji Marek Zagórski. Zgodnie z jego słowami, elektroniczną wersję prawa jazdy będziemy mogli dodać do mObywatela jeszcze przed wakacjami tego roku.

Według ministra, z technicznego punktu widzenia jego resort już jest gotowy uruchomić tę funkcjonalność, jednak najpierw konieczna jest zmiana ustawy na taką, która umożliwi wszystkim służbom (np. policji) zgodne z prawem honorowanie cyfrowego prawa jazdy.

Elektroniczne prawo jazdy ma działać na zasadzie zbliżonej do cyfrowego dowodu rejestracyjnego i polisy OC.

Nie trzeba mieć więc przy sobie papierowego dokumentu, bo policja ma dostęp do baz danych online i samodzielnie może sprawdzić uprawnienia kierowcy. Warto zaznaczyć, że jeśli auto jest zarejestrowane na kierowcę pojazdu, nie musi on mieć nawet aplikacji mObywatel z dodanym dokumentem. Ale zdaniem szefa resortu cyfryzacji, ma to wartość dodaną bo np. apka przypomina o zbliżającym się badaniu technicznym czy terminie polisy OC.

Z technicznego punktu widzenia można by nawet uruchomić opcję możliwości sprawdzenia ilości punktów karnych przypisanych do określonego prawa jazdy, jednak nie mamy na te chwilę informacji, czy taka funkcjonalność zostanie wdrożona.

Zabawka edukacyjna WeDraw - uczy rysować, liczyć i literować

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką, niejednokrotnie z sukcesami.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: