iPhone’y 12 mogą zostać wyposażone w moduły WiFi z obsługą superszybkiego standardu 802.11ay

Łukasz Bernaczyk   24 lutego 2020

Japoński blog Macotakara w swoim nowym raporcie podaje informacje o prawdopodobnym wyposażeniu linii iPhone’ów 12 w moduły łączności bezprzewodowej obsługujące dodatkowy standard bardzo szybkiego przesyłu danych na krótką odległość.

berrolia

iPhone 12 z WiFi 802.11ya?

Według redaktorów Macotakara, tegoroczne iPhone’y 12 będą obsługiwały standard łączności WiFi oznaczony jako 802.1ay. Standard ten jest co prawda jeszcze w fazie projektowej, jednak ma zostać wdrożony przed końcem roku.

Nowa technologia łączności bezprzewodowej działa w częstotliwości 60 GHz i cechuje się świetnymi parametrami przesyłu danych na poziomie 20-40 Gbit/s. Działa niezależnie od pasm 2,4 GHz i 5 GHz, a Apple potencjalnie mogłoby wykorzystywać ten standard np. do jeszcze szybszej i wydajniejszej wymiany danych przez AirDrop.

Wadą technologii 802.11ay jest stosunkowo niewielki dystans działania, jednak w niektórych przypadkach, jak na przykład wspomniany AirDrop, pokonywanie przez sygnał dużych dystansów nie jest konieczne.

Wprawdzie według specyfikacji standardu 802.11ay zasięg fal wynosi do 500 metrów, jednak w wykorzystywanym spektrum 60 GHz fale bardzo kiepsko penetrują przeszkody – w praktyce pokonanie przez nie ścian budynków jest niemal niemożliwe.

Co ciekawe, przekuwając powyższą wadę w zaletę, zastosowanie standardu 802.11ay mogłoby potencjalnie umożliwić iPhone’om lokalizowanie i rozpoznawanie obiektów (przez analizę przeszkód, których fale nie są w stanie pokonać,) a co za tym idzie świetnie sprawdziłby się w aspektach związanych z rozszerzoną rzeczywistością, na którą tak bardzo stawia ostatnio firma z Cupertino.

W 2018 r. pojawiły się doniesienia, że Apple pracuje nad okularami VR/AR, które miałyby komunikować się z „jednostką centralną” (nie sprecyzowano, co miałoby nią być) właśnie za pomocą WiFi 802.11ya. Według najnowszych informacji, okulary AR od Apple mogą się pojawić na rynku już pod koniec tego roku lub na początku 2021 r.

Black Friday - słuchawki bezprzewodowe z ANC BEOPLAY H9 3rd Gen tańsze o 700 zł!

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką, niejednokrotnie z sukcesami.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: