Od soboty płacimy zbliżeniowo bez PIN do 100 zł. Na razie kartami Mastercard (aktualizacja: kartami Visa również)

Tomek Czech   17 marca 2020

Aktualizacja: Również Visa poinformowała o podniesieniu limitu do 100 zł.

19 marca 2020 r. obowiązujący w Polsce limit dla transakcji zbliżeniowych Visa bez podawania PIN-u (50 zł), zostanie podniesiony do wysokości 100 zł.

Użytkownicy kart Visa mogą skontaktować się ze swoim bankiem, aby dowiedzieć się, kiedy będą mogli korzystać z podwyższonego limitu.

***

Mastercard poinformowało dzisiaj, że najbliższej soboty posiadacze kart Mastercard będą mogli płacić zbliżeniowo bez konieczności wprowadzania kodu PIN do 100 złotych. Prawdopodobnie w najbliższych dniach taką samą decyzję podejmie Visa.

Płatności zbliżeniowe bez PIN do 100 zł

Obecnie w Polsce bez wpisywaniu PIN możemy płacić zbliżeniowo do kwoty 50 zł. Już od dwóch lat planowano jednak podniesienie limitu do 100 zł. Miało się to stać pod koniec 2020 roku, ale zmianę tę przyspieszono między innymi ze względu na pandemię koronawirusa – zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, w celu ograniczenia ryzyka zakażenia COVID-19 należy maksymalnie ograniczyć kontakt z obiektami powszechnego użytku, a takim są terminale płatnicze. Płatności bezdotykowe są w obecnej sytuacji najlepszym rozwiązaniem.

Od soboty nie będziemy zatem musili autoryzować kodem PIN płatności do 100 zł wykonywanymi kartami Mastercard wszędzie tam na terenie Polski, gdzie terminale POS zostaną odpowiednio zaktualizowane do akceptowania podwyższonego limitu.

Jak wynika z sondy przeprowadzonej przez serwis Cashless wśród największych na polskim rynku operatorów terminali płatniczych, pierwsze urządzenia mogą akceptować podwyższony limit już pierwszego dnia obowiązywania nowych zasad, czyli w najbliższą sobotę. Ale z pewnością musimy się liczyć z tym, że w pierwszych dniach czy tygodniach niektóre terminale nie będą jeszcze dostosowane do limitu 100 zł.

Warto przypomnieć, że przy płatnościach dokonywanych Apple Pay nie musimy podawać kodu PIN bez względu na kwotę transakcji – autoryzacja użytkownika odbywa się na naszym iPhonie lub Apple Watchu.

Z miłości do Apple

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: