Przegląd nowości w iOS 14 #2: Ekran początkowy, widżety i biblioteka aplikacji

Łukasz Bernaczyk   30 czerwca 2020

Zapraszamy do drugiego odcinka naszego nowego cyklu o nowościach w iOS 14. Tym razem przyjrzymy się przeprojektowanym widżetom, możliwościom ich umieszczenia na ekranie początkowym oraz zupełnie nowej bibliotece aplikacji.

berrolia

Widżety w widoku dnia i na ekranie początkowym

Jedną z największych nowości wizualnych w iOS 14 są z pewnością przeprojektowane widżety, które teraz możemy umieszczać zarówno w widoku dnia (przesuń palcem po ekranie od lewej do prawej strony na pierwszym ekranie z aplikacjami) lub na ekranie początkowym, pomiędzy aplikacjami.

Aby zmienić układ, dodać widżet lub go usunąć wystarczy przytrzymać palec na ekranie, gdzieś między ikonami (lub na jednej z ikon aplikacji i z menu kontekstowego wybrać edycja ekranu początkowego).

Jeżeli chcemy dodać widżet trzeba następnie nacisnąć na ikonę plusa w lewym górnym rogu, co z kolei przekieruje nas do galerii dostępnych widżetów.

Na chwilę obecną wybór nowych widżetów jest nieco ograniczony i sprowadza się w zasadzie do aplikacji systemowych takich jak: Kalendarz, Mapy, Pogoda, Podcasty, Muzyka, Zdjęcia, Giełda, Sugestie Siri, Skróty, Notatki, Baterie, Sprawność, Przypomnienia.

Jest to jednak związane z faktem, że system iOS 14 dopiero co zadebiutował i to w wersji deweloperskiej beta 1. Programiści z pewnością przygotują z czasem nowe wersje widżetów dla swoich aplikacji.

Widżety dostępne są w różnych rozmiarach (maksymalnie są to trzy rozmiary dla tego samego widżetu). Po wybraniu odpowiadającego nam rozmiaru naciskamy przycisk Dodaj widżet, a następnie pozycjonujemy go według własnych upodobań.

Stosy i inteligentne stosy widżetów

Stosy widżetów to najprościej mówiąc kilka widżetów (maksymalnie 10) ułożone jeden na drugim tak, że ostatecznie zajmują jedno miejsce. Widzimy rzecz jasna jeden widżet lecz po przesunięciu po nim palcem, jego miejsce zajmie następny w stosie.

Jest to bardzo fajna funkcjonalność pozwalająca zaoszczędzić miejsce na ekranie, a jednocześnie mieć dostęp do wszystkich potrzebnych nam widżetów.

Stos tworzymy przesuwając jeden widżet na drugi. Stos możemy też później edytować dodając lub odejmując widżety. Wystarczy na stosie przytrzymać palec a z menu kontekstowego wybrać Edytuj stos.

Inteligentny stos to taka odmiana stosu, w której system iOS sam wybiera który widżet zawarty w stosie może być nam aktualnie najbardziej potrzebny. Przy wyborze wyświetlanego widżetu brane są różne czynniki jak aktualne położenie iPhone’a, pora dnia, aktywność i nawyki użytkownika.

Także jeżeli np. zawsze w domu, pod wieczór słuchasz muzyki, inteligentny stos będzie wyświetlał widżet aplikacji Muzyka zawsze kiedy spełnione są wymienione wcześniej kryteria.

Biblioteka aplikacji

Biblioteka aplikacji to zupełna nowość w iOS 14. Znajdziecie ją przesuwając palcem od prawej do lewej na ostatnim ekranie z aplikacjami. Zawiera ona wszystkie zainstalowane na iPhone’ie aplikacje posegregowane według przeznaczenia w foldery.

Są więc foldery takie jak: Gry, Narzędzia, Rozrywka, Social Media itp. Dodatkowo dwa pierwsze foldery od góry to Sugestie i Ostatnio dodane.

Pierwszy z nich zawiera aplikacje które w danym momencie mogą być Tobie najbardziej przydatne, a ich wybór dokonywany jest przez system operacyjny na podstawie różnych kryteriów (tak samo jak inteligentne stosy).

W folderach biblioteki aplikacji widzimy zawsze 3 najczęściej używane apki z danej kategorii + miniaturkę pozostałych aplikacji, po kliknięciu w którą rozwija się folder z pełną zawartością i wszystkimi znajdującymi się w nim aplikacjami.

Alfabetyczna lista aplikacji

Jeżeli w bibliotece Aplikacji, w dowolnym miejscu ekranu przesuniecie palec od góry do dołu to przejdziecie do wyszukiwania aplikacji, a na ekranie pojawi się alfabetyczna lista wszystkich programów znajdujących się na iPhone’ie.

Oczywiście po wpisaniu pierwszych liter w pole wyszukiwania, na liście pozostaną wyłącznie apki spełniające wyszukiwane kryterium.

To już wszystko jeżeli chodzi o nowości iOS 14 dotyczące Ekranu Początkowego, widżetów i Biblioteki Aplikacji. Zapraszam do kolejnego odcinka przeglądu nowości w iOS 14, który znajdziecie na ThinkApple już jutro.

Wcześniejsze odcinki cyklu:

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: