GlassOS- koncept interfejsu graficznego okularów od Apple na podstawie nowości iOS14

Mateusz Majewski   1 lipca 2020

Od kilku lat regularnie dochodzą do nas informacje o pracach Apple nad smart okularami. I chociaż plotek jest sporo, żadna z nich nie jest i prawdopodobnie nie będzie w żaden sposób potwierdzona przez Apple. Mimo to, ciekawych pomysłów na rozwiązanie kwestii obsługi okularów, czy ich zastosowań pojawiło się w przeszłości już wiele. Niewykluczone, że z konceptów tych czerpie także Apple, które dopiero co wprowadziło do iOS 14 znane z innych systemów widgety ekranu głównego. Z użyteczności ich oraz innych nowości iOS14, mogłyby potencjalnie korzystać właśnie Apple Glass. 

berrolia

Koncept Jordana Singera sugeruje wykorzystanie widgetów, które w zależności od potrzeb użytkownika lub aktualnie wykonywanych przez niego akcji pojawiały by się w rogu pola widzenia. I choć autor nie wspomina nic o sposobie ich wywoływania, a także pomija kwestię transparentności (widgety przecież nie powinny zasłaniać nam 1/3 pola widzenia) to i tak wydaje się to być dość ciekawym rozwiązaniem. Szczególnie biorąc pod uwagę okres adaptacji widgetów w iOS 14, który z pewnością pozwoli Apple dowiedzieć się więcej o sposobie interakcji użytkownika z widgetami i mógłby zapewnić lepsze wdrożenie w okularach. Oceńcie sami:

Wiadomości i dark mode

Poza znanymi z iOS banerami powiadomień, okulary zmieniałyby także ich wygląd w zależności od tła, tak by nie wybijać się jasnością oraz zachować jednocześnie odpowiednią widoczność.

Połączenia telefoniczne i FaceTime 

Nawigacja

Widgety na podstawie geofencingu, pory dnia oraz wywołań Siri

Rozpoznawanie kodów QR i przedmiotów dla przyspieszenia konkretnych akcji 

Interfejs Siri

Tłumaczenie na żywo

Mimo prawdopodobnej premiery Apple Glass w przyszłości, szczególnie w Polsce powinniśmy na razie traktować ten produkt jako abstrakcję. Ze względu na formę i sam sposób użycia, okulary z pewnością bazować będą na Siri, która wciąż nie jest dostępna przecież dla języka polskiego. Możliwe, że Apple nie zdecyduje się nawet na sprzedaż okularów w krajach nieobsługujących Siri, tak jak zrobiło to w przypadku HomePoda.

Co Wy sądzicie o tym koncepcie, a także samym pomyśle okularów Apple?

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Mateusz Majewski

Apple-user od 2008 roku. Inżynier Informatyki. Fotografuję, żegluję, programuję. Zdjęcia: instagram.com/mateuszmajewskicom

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: