Przegląd nowości w iOS 14 #3: Picture in Picture

Łukasz Bernaczyk   1 lipca 2020

Czas na trzeci odcinek cyklu o nowościach w iOS 14. Dzisiaj przyjrzymy się długo wyczekiwanej funkcjonalności Picture in Picture, czyli pływające okienko z odtwarzanym wideo, dzięki któremu możemy w tym samym czasie wykonywać inne czynności na naszym iPhone’ie.

berrolia

Picture in Picture w iOS 14

Picture in Picture to chyba jedna z najdłużej wyczekiwanych funkcjonalności dla iPhone’ów. Dzięki niej w końcu użytkownicy smatrfonów Apple będą mogli np. odtwarzać filmy z YouTube w tle lub oglądać film i w tym czasie korzystać z innych aplikacji.

fot 1. Picture in Picture w górnej części ekranu w iOS 14

Teraz podczas odtwarzania dowolnego wideo z dowolnej aplikacji lub strony internetowej użytkownik iOS 14 może “zrzucić” film do pływającego okienka i w czasie oglądania wideo wykonywać inne, dowolne czynności na iPhone’ie.

Tak zwane pływające okno wideo możemy też dowolnie przemieszczać po ekranie, a nawet schować po za jego obszarem nie przerywając odtwarzania filmu.

Jak uruchomić PiP w iOS 14

Aby przerzucić wideo do pływającego okna wystarczy podczas odtwarzania filmu przesunąć palcem od dołu w górę ekranu (dokładnie tak samo jak gdybyśmy chcieli wrócić do ekranu początkowego), lub w starszych modelach po prostu nacisnąć przycisk początek.

Wideo automatycznie zostanie odtwarzane dalej w pływającym oknie, które możemy teraz dowolnie przemieszczać po ekranie, a wykorzystując dwa palce zwiększać lub zmniejszać jego wielkość.

fot 2. Picture in Picture w dolnej części ekranu w iOS 14

Aby powrócić do pełnoekranowego wyświetlania wideo wystarczy nacisnąć ikonę znajdującą się w prawym górnym rogu pływającego okna.

Pływające okno możemy też ukryć po za ekranem (film w tym czasie będzie nadal odtwarzany, a ścieżka dzwiękowa będzie słyszalna). W tym celu wystarczy przesunąć pływające okno w kierunku prawej lub lewej części ekranu.

fot 3. Picture in Picture ukryte po za lewą krawędzią ekranu ekranu w iOS 14

Na chwilę obecną nie wszystkie aplikacje obsługują nową funkcjonalność w iOS 14, jaką jest Picture in Picture. Niestety wśród tych aplikacji jest także YouTube.

Wynika to z faktu, że obecna wersja iOS 14 jest wersją przeznaczoną właśnie dla deweloperów, którzy do czasu premiery finalnego systemu iOS 14 mają czas by przystosować swoje aplikacje do nowej odsłony systemu operacyjnego dla iPhone’ów.

Jest więc tylko kwestią czasu kiedy wszystkie, a przynajmniej zdecydowaną większość apek wideo będziemy mogli uruchomić w pływającym okienku.

Sposób na YouTube w tle

Mimo iż aplikacja YouTube dla iOS nie wspiera jeszcze Picture in Picture, to już strona www.youtube.com radzi sobie z pływającym oknem wideo bardzo dobrze.

Jeżeli zatem chcecie odpalić filmy z YouTube w pływającym oknie, wystarczy zamiast aplikacji użyć do tego celu przeglądarki Safari i strony www.youtube.com.

Jestem jednak przekonany, że do czasu oficjalnej premiery finalnej wersji iOS 14, aplikacja YouTube będzie obsługiwała Picture in Picture.

Wcześniejsze odcinki cyklu:

Na wakacje z nową baterią – w iSpot wymienisz baterię w iPhonie 30% taniej

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: