Przegląd nowości w iOS 14 #4: Siri i wyszukiwanie systemowe

Łukasz Bernaczyk   2 lipca 2020

W czwartym odcinku przeglądu nowości iOS 14 zajmiemy się przeprojektowaną Siri oraz znacznie ulepszonym wyszukiwaniem systemowym. Obie te funkcje przeszły spore zmiany w porównaniu z poprzednimi wersjami systemu iOS.

berrolia

Siri

Wygląd

W iOS 14 asystent głosowy Siri przeszedł kilka ciekawych zmian. Zaczynając od wyglądu, teraz Siri nie wypełnia całego ekranu, a przy aktywacji widzimy tylko ikonę w dolnej części ekranu.

Tym sposobem możemy zadawać Siri pytania dotyczące treści pochodzących z innych aplikacji bez konieczności ich zapamiętywania, bo po prostu widzimy je w tle.

Odpowiedzi wyświetlane przez Siri również przybrały nieco bardziej kompaktowy wygląd i nie zajmują większości ekranu.

Mądrzejsza Siri

Wraz z nową wersją iOS 14, Siri nabrała nowych umięjętności oraz rozwinęła te już obecne. W nowej odsłonie Siri jest w stanie odpowiadać na jeszcze bardziej złożone pytania, podając użytkownikowi dokładną odpowiedź a nie wyłącznie przekierowując go na jakąś stronę internetową, na której taka odpowiedź może być zawarta.

Ponadto Siri jest teraz w stanie wysyłać wiadomości audio, udostępniać kontaktom szacowany czas dojazdu do wybranego na mapach miejsca, czy wyszukać drogę rowerową do wybranego celu.

Ponadto Siri może tłumaczyć słowa, zdania a nawet całe sekwencje zdań w ponad 65 parach języków obcych. Niestety nadal nie posiada wsparcia dla języka polskiego.

Apple chwali się również, że Siri mówi teraz z jeszcze bardziej naturalnym akcentem i wymową.

Wyszukiwanie systemowe

Wyszukiwanie jak wiele innych aspektów w iOS 14, także przeszło wizualną metamorfozę i nabrało bardziej kompaktowego wyglądu.

Jak pisze samo Apple, wyszukiwanie zostało teraz zaprojektowane tak by być jedną uniwersalną lokalizacją do szukania i uruchamiania aplikacji, wyszukiwania kontaktów i plików oraz umożliwiającą dostęp do popularnych i powszechnych informacji jak pogoda, mapy czy odpowiedzi na popularne pytania.

Poprzez wyszukiwanie systemowe użytkownik może też rozpocząć wyszukiwanie w internecie.

Teraz wpisując szukaną frazę w systemową wyszukiwarkę, już w czasie wpisywania pierwszych liter system pokazuje sugestie wyszukiwania. Pierwsze wyniki wyszukiwania od góry, są tymi które system uważa za najbardziej dopasowane.

Szukaj w aplikacjach

Ta funkcja jest zupełną nowością i pozwala na przeszukanie konkretnej aplikacji i jej zawartości pod kątem wskazanego słowa lub frazy.

Podczas wpisywania szukanego zagadnienia wystarczy przesunąć ekran w dół i tam znajdziecie sekcję “Szukaj w aplikacjach”. Wybieramy interesującą nas apkę, a system wyszuka wpisane słowo lub frazę wyłącznie wewnątrz tej aplikacji.

Jest to bardzo fajna i przydatna funkcja, pozwalająca nam przeszukiwać wyłącznie interesującą nas aplikację.

Wcześniejsze odcinki cyklu:

CYBER WEEK W LANTRE (APPLE AUTHORIZED RESELLER)

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: