Przegląd nowości w iOS 14 #5: Safari

Łukasz Bernaczyk   3 lipca 2020

Witajcie w piątym odcinku przeglądu nowości iOS 14. Dzisiaj zobaczymy co nowego oferuje nam mobilna wersja przeglądarki internetowej Safari.

berrolia

Nowości w Safari

Szybsze skrypty Java = szybciej ładujące się strony

Zacznijmy od nowości, której na pozór nie widać, ale faktycznie uległa sporej zmianie. Apple w iOS 14 wprowadziło do Safari nowy silnik odpowiedzialny za obsługę JavaScript.

Firma z Cupertino chwali się, że wyposażona we wspomniany nowy silnik Safari dostarcza użytkownikowi dwa razy większą wydajność niż przeglądarka Chrome pod systemem Android.

Skutkuje to jeszcze szybszym ładowanie stron internetowych co jest widoczne, szczególnie jeżeli położycie obok siebie dwa iPhone’y i porównacie czas ładowania witryn wykorzystujących bardziej zaawansowany JavaScript.

 

Przetłumacz stronę

Safari została wyposażona we wbudowany tłumacz, pozwalający tłumaczyć całe strony internetowe. Podobna funkcjonalność już od jakiegoś czasu istnieje w przeglądarce Chrome.

Na początek (bo z pewnością z czasem funkcja ta zostanie rozwinięta) Safari pozwoli na tłumaczenie w 7 językach: angielskim, hiszpańskim, chińskim, francuskim, niemieckim, rosyjskim i portugalskim.

Zła wiadomość jest taka, że stron nie przetłumaczymy na język polski, a jeszcze gorsza to, że na początku nie przetłumaczymy ich w ogóle, bo funkcjonalność tłumaczenia jest na chwilę obecną dostępna tylko na terenie USA i Kanady. Z czasem opcja tłumaczenia całych stron ma zostać udostępniona użytkownikom w innych Państwach.

 

Monitorowanie bezpieczeństwa zapisanych haseł

Ciekawa funkcja, jedna z tych których pozornie nie widać, a moim zdaniem jest bardzo przydatna.

W iOS 14 Safari nieustannie monitoruje zapisane w Pęku kluczy hasła i krzyżowo sprawdza je z listą haseł złamanych lub wykorzystywanych do złamania systemu zabezpieczeń.

Funkcja ta używa silnych technik kryptograficzny po to, by zapisane w pęku kluczy hasła nie zostały ujawnione osobom i firmom postronnym, w tym nawet Apple.

Jeżeli jedno z waszych haseł zostanie złamane lub użyte do złamania jakiegoś sytemu zabezpieczeń, Safari i system iOS 14 natychmiast powiadomią Was o tym fakcie i poproszą o niezwłoczną zmianę „spalonego” hasła.

 

Raport Ochrony Prywatności

Kolejna nowość mająca zwiększyć bezpieczeństwo użytkownika w sieci. Apple bardzo mocno stawia na bezpieczeństwo i anonimowość użytkownika. Safari jest tego przykładem, między innymi przez blokowanie tak zwanych trackerów śledzących użytkownika i jego zachowanie w sieci.

Teraz w macOS Big Sur, iPadOS 14, a także i iOS 14 użytkownik ma zawsze dostępny pod ręką Raport Ochrony Prywatności, dzięki któremu możecie sprawdzić które z odwiedzanych przez stron internetowych próbowały śledzić Waszą aktywności w sieci.

Dodatkowo użytkownik może nawet zobaczyć jakich trackerów śledzących używa konkretna witryna.

Na samej górze raportu mamy dodatkowo informacje na temat prób śledzenia użytkownika w ciągu ostatnich 30 dni.

Znajdziemy tam ilość zablokowanych przez Safari trackerów, procentową ilość witryn które kontaktowały się z trackerami oraz najczęściej występujący tracker.

To już wszystkie zmiany i nowości w Safari w iOS 14. Może nie są one zbyt spektakularne, ale bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdzie mało kto zdaje sobie sprawę jak bardzo jesteśmy inwigilowani w sieci.

Wcześniejsze odcinki cyklu:

Na wakacje z nową baterią – w iSpot wymienisz baterię w iPhonie 30% taniej

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: