Apple zaprezentowało nowego 27-calowego iMaca (2020)

Tomek Czech   4 sierpnia 2020

Apple mocno odświeżyło dzisiaj 27-calowego iMaca, wyposażając go w szybsze procesory Intela, grafikę AMD nowej generacji, szybkie dyski SSD, ulepszony wyświetlacz Retina 5K, kamerę FaceTime o wyższej rozdzielczości oraz lepsze głośniki i mikrofony. Zgodnie z ostatnimi doniesieniami, nie zmienił się wygląd największego z iMaców.

berrolia

Nowy iMac 27″ (2020)

Odświeżony iMac 27″ sprzedawany jest z 6-, 8- i 10-rdzeniowymi procesorami Intela 10. generacji z Turbo Boost do 5,0GHz, dzięki którym wydajność nowych modeli jest aż do 65% większa niż dotychczasowych.

Grafika AMD nowej generacji z serii Radeon Pro 5000 z architekturą RDNA i pamięcią GDDR6 do 16 GB pozwala zwiększyć wydajność układu graficznego nawet o 55%.

W standardowym wyposażeniu 27-calowego iMaca znajdziemy teraz szybki dysk SSD (do 3,4 GB/s przy zapisie i odczycie sekwencyjnym). Opcjonalnie możemy wybrać dysk o pojemność do 8 TB.

Nowy iMac posiada też chip T2 (drugiej generacji) z koprocesorem Secure Enclave, odpowiedzialny za bezpieczeństwo dysku SSD (szyfrowanie wszystkich danych w czasie rzeczywistym) i całego systemu. T2 bierze też udział w obsłudze kamery FaceTime i rozpoznawaniu twarzy. Dodatkowo, dzięki niemu transkodowanie wideo w formacie HEVC odbywa się nawet dwukrotnie szybciej niż w modelach poprzedniej generacji.

Zastosowany w 27-calowym iMacu ekran Retina 5K (14,7 milionów pikseli, 1 miliard kolorów, jasność 500 nitów, wsparcie dla szerokiej gamy kolorów P3) obsługuje teraz technologię True Tone. Opcjonalnie dostępne jest też znane z monitora Pro Display XDR szkło nanostrukturalne, które do minimum ogranicza odblaski.

Szkło nanostrukturalne (…) zdecydowanie poprawia komfort pracy w miejscach nasłonecznionych, bezpośrednio oświetlonych lub takich, w których oświetlenie często się zmienia. Nanostruktura nie jest zwykłą matową powłoką, lecz właśnie strukturą – wytrawioną w szkle na poziomie nanometrycznym. Taka technologia ogranicza odblaski, a jednocześnie pozwala zachować kontrast i jakość obrazu.

Nowy iMac 27″ jest dostępny w konfiguracji z nawet 128 GB pamięci RAM – pojemnością dwukrotnie większą niż w poprzedniej generacji.

27-calowy iMac ma teraz kamerę FaceTime HD 1080p i układ trzech mikrofonów jakości studyjnej. Dodatkowo, czip T2 współpracuje z głośnikami, działając jako dynamiczny korektor i poprawiając charakterystykę przenoszenia niskich tonów, zapewniając brzmienie jakości Hi-Fi.

Każdy iMac ma dwa szybkie porty Thunderbolt 3 (USB‑C) oraz cztery porty USB-A, oferując liczne możliwości podłączania urządzeń peryferyjnych, takich jak zewnętrzne dyski, kamery czy wyświetlacze. Wszystkie wersje iMaca są wyposażone w port Ethernet 1 Gb, a 27‑calowego iMaca można teraz zamówić z interfejsem Ethernet 10 Gb o przepustowości nawet 10-krotnie większej w porównaniu z poprzednią generacją.iMac 27″ obsługuje też technologię Bluetooth 5.0.

Cena podstawowej wersji iMaca 27″ nie zmieniła się w porównaniu do poprzedniego modelu i wynosi 8999 zł. Komputer jest już dostępny w internetowym sklepie Apple.

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: