Raport: procesor A14 Bionic to prawdziwy skok technologiczny – iPhone 12 będzie piekielnie szybki

Łukasz Bernaczyk   12 sierpnia 2020

Jak podaje leaker KomiyaLeaks, nowy procesor Apple – A14 Bionic, który zasili iPhone’y 12, będzie prawdziwym demonem szybkości. Pod względem osiągów zrówna iPhone’a z … MacBookiem Air lub nawet MacBookiem Pro.

berrolia

Apple A14 Bionic – procesor wyprzedzający konkurencję o wiele lat

Jeśli wierzyć informacjom upublicznionym na Twitterze przez leakera KomiyaLeaks, nowy procesor A14, który będzie “sercem i mózgiem” nadchodzących iPhone’ów 12, może zapewnić Apple skok technologiczny na niespotykaną dotychczas skalę.

Jak podaje Komiya, chip A14 Bionic mają cechować o 40% lepsze wyniki jeżeli chodzi o układ CPU i aż 50% lepsze w przypadku jednostki graficznej GPU.

Wszystko to w porównaniu do dotychczas najszybszego procesora na rynku smartfonów, którym bezapelacyjnie jest układ A13 Bionic od Apple montowany w iPhone’ach 11 i SE 2020.

Jeżeli wyniki te znajdą potwierdzenie w rzeczywistości, nawet najbardziej wydajne procesory zasilające smartfony z Androidem pozostaną jeszcze bardziej w tyle niż obecnie, a żeby dogonić Apple ich producenci będą potrzebowali przynajmniej kilku lat.

Tak ogromny skok wydajnościowy w przypadku nowego procesora Apple z linii A będzie możliwy między innymi przez zmianę technologii wytwarzania (litografii) układu na 5 nm (z 7 nm w przypadku A13). Liczba nanometrów opisuje proces litograficzny, w którym został wykonany układ scalony danego procesora. Im mniejsza liczba nanometrów, tym mniejszy ostęp między tranzystorami w procesorze. Mniejszy odstęp to z kolei więcej tranzystorów na tej samej powierzchni, a więcej tranzystorów to większa moc i wydajność danego układu, a jednocześnie mniejsza chłonność energetyczna.

Sam przeskok technologiczny z 7 nm na 5 nm pozwala już osiągnąć wyniki o około 15% lepsze, a wydajność w stosunku do zużywanego prądu rośnie aż o 30%.

Dodajmy do tego inne zmiany w architekturze i oprogramowaniu procesorów A14, które Apple opracowało i wprowadziło, a podany wyżej skok technologiczny nie wydaje się wcale taki niemożliwy. Znany tipster @UniverseIce podawał niedawno, że chip A14 będzie taktowany z częstotliwością aż 3,1 GHz, czyli o 400 MHz większą, niż chip A13 Bionic zastosowany w iPhonie 11, 11 Pro i 11 Pro Max (2,7 GHz). A14 ma być pierwszym procesorem mobilnym na rynku z taktowaniem co najmniej 3 GHz.

Redaktor MacWorld – Jason Cross, pisał już kilka miesięcy temu, że układ A14 nie będzie tylko zwykłym, corocznym uaktualnieniem poprzedniej wersji, ale bardzo dużym skokiem technologicznym i wydajnościowym, dzięki czemu pod względem wydajności zbliży iPhone’y do MacBooka Pro.

Apple przez lata stało się wyjątkowym specjalistą w dziedzinie projektowania i produkowania procesorów dla urządzeń mobilnych. Już niebawem zobaczymy też, jak na tle konkurencji wypadną  ich własne procesory Apple Silicon w MacBookach i Macach, i czy przewaga nad Intelem będzie równie duża, jak nad konkurencją produkującą procesory do smartfonów.

Mac od ręki i w super cenie!

Źródło

 

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: