Procesor A14 w iPhonie 12 pierwszym mobilnym procesorem 3 GHz – raport

Tomek Czech   16 marca 2020

Jak dobrze wiemy, Apple od zawsze stara się wyposażać iPhone’y i inne swoje sprzęty w jak najszybsze procesory – w Cupertino dobrze wiedzą, że to, czego najbardziej nie lubią użytkownicy, to wolno działające urządzenia. Chipy używane w iPhone’ach od lat nie mają konkurencji na rynku, a teraz dodatkowo zanosi się na to, że pokonają kolejną granicę wydajności – procesor A14, w który będzie wyposażony iPhone 12 ma po raz pierwszy w historii procesorów mobilnych ARM przekroczyć granicę taktowania 3 GHz.

berrolia

iPhone 12 z procesorem 3,1 GHz

Jak donoszą redaktorzy Research Snipers, powołując się informacje pozyskane od znanego tipstera @UniverseIce, procesor A14 będzie taktowany z częstotliwością aż 3,1 GHz, czyli o 400 MHz większą, niż chip A13 Bionic zastosowany w iPhonie 11, 11 Pro i 11 Pro Max (2,7 GHz).

Testy Geekbench 5, których wyniki miał poznać @UniverseIce wskazują, że procesor A14 będzie o 25% bardziej wydajny od A13 w procesach jednowątkowych (1658 pkt.) i 33% szybszy w procesach wielowątkowych (4612 pkt.).

Chip A14 ma być pierwszym procesorem Apple stworzonym w technologii 5 nanometrów. Liczba nanometrów opisuje proces litograficzny, w którym został wykonany układ scalony danego procesora. Im mniejsza liczba nanometrów, tym mniejszy ostęp między tranzystorami w procesorze. Mniejszy odstęp to z kolei więcej tranzystorów na tej samej powierzchni, a więcej tranzystorów to większa moc i wydajność danego układu, a jednocześnie mniejsza chłonność energetyczna.

Szybszy procesor pomoże w jeszcze większym rozwoju technologii wymagających dużych mocy obliczeniowych, jak na przykład wirtualna rzeczywistość, na którą Apple mocno stawia. Ma też wspomóc obsługę 5G oraz procesy uczenia maszynowego.

Premiera iPhone’a 12 spodziewana jest jesienią. Wprowadzenie telefonu na rynek może zostać opóźnione z powodu pandemii koronawirusa.

Mac od ręki i w super cenie!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: