Pierwsze testy potwierdzają 2x szybszy SSD w nowych MacBookach Air z układem M1

Łukasz Bernaczyk   17 listopada 2020

Podczas prezentacji nowego MacBooka Air Apple ogłosiło, że dyski SSD w nowym laptopie z procesorem M1 zapisują i odczytują dane dwa razy szybciej niż w poprzednim modelu. Pierwsze testy użytkowników potwierdzają te deklaracje.

berrolia

MacBook Air (M1, 2020) – szybkość dysku SSD

MacBooki Air z procesorami M1 dotarły już do pierwszych użytkowników, a ci, nie czekając długo, sprawdzają różne aspekty szybkości działania pionierskich laptopów Apple opartych o własne procesory Apple Silicon.

Jednym z takich testów jest badanie szybkości dysku twardego (SSD). Jeden z użytkowników forum MacRumors udostępnił wyniki, które pokazują dwukrotnie szybszy zarówno zapis, jak i odczyt danych z dysku MacBooka Air z M1 w porównaniu z poprzednim modelem – zbadane za pomocą oprogramowania Disk Speed Test firmy Blackmagicdesign wyniki nowego Aira wynosiły: 2190,1 MB/s dla odczytu i 2676,4 MB/s dla zapisu.

Dla porównania przypomnę, że ostatnia generacja MacBooka Air na procesorach Intela mogła się poszczycić wynikami na poziomie 1007 MB/s dla zapisu i 1319MB/s dla odczytu.

Dwukrotne przyspieszenie obsługi dysku SSD wynika z nowego kontrolera obsługi pamięci wchodzącego w skład układu M1 oraz najnowszej generacji samego dysku SSD.

Wyniki M1 w teście Cinebench

Przy okazji nadmienię, że w sieci pojawiły się wyniki testów Cinebench MacBooka Pro 13″ z procesorem M1. Test ten dobrze odzwierciedla realne używanie komputera, gdyż sprawdza wielowątkową wydajność procesora działającego pod dużym obciążeniem przez dłuższy czas.

MacBook Pro 13″ uzyskał wyniki 7508 pkt. dla testu wielordzeniowego i 1498 pkt. dla single core.

Najmocniejsza wersja MacBooka Pro 16″ z procesorem Intel i9 uzyskuje w tym samym teście multi-core wynik 8818 pkt., czyli lepszy niż niż nowy MBP (M1, 2020).

Podstawowa konfiguracja MacBooka Pro 16″ opartego o procesor Intela uzyskała wyniki: 1113 pkt. single-core i 6912 pkt. multi-core.

Zobacz też, jak procesor M1 radził sobie w testach:

Produkty Apple w super cenach

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: