Windows na Macu z procesorem M1 działa dwukrotnie szybciej niż na Surface Pro X od Microsoftu

Łukasz Bernaczyk   4 grudnia 2020

Po rozpoczętej niedawno przesiadce Apple z procesorów Intela na własne układy M1 dużo pytań rodziła możliwość uruchomienia Windowsa na Macach z Apple Silicon. Niedawno jeden z deweloperów jako pierwszy uruchomił Windowsa dla procesorów ARM na Macu z autorskim czipem z Cupertino. Teraz ten sam człowiek pokazał wyniki pierwszych testów zwirtualizowanego Windowsa na Macu Mini M1 i wszystko wskazuje, że system Microsoftu działa 2 razy szybciej na komputerach Apple, niż na maszynach Microsoftu.

berrolia

Windows ARM na Macu Mini M1

Jako że nowe procesory M1 od Apple zostały zaprojektowane w innej architekturze niż te Intela, wielu użytkowników zastanawiało się, czy w ogóle możliwe będzie uruchomienie Windowsa na nowych macach. Szczęście w nieszczęściu, Microsoft już od jakiegoś czasu rozwija wersję ARM Windowsa 10, co pozwalało na nieco bardziej optymistyczne podejście do tematu Windowsa na Macach z procesorami M1, ale nie dawało wcale gwarancji na to, że w najbliższym czasie zobaczymy działającego Win10 na Macach.

Niedawno deweloper Alexander Graf jako pierwszy uruchomił Windowsa (w dystrybucji ARM) w wirtualnej maszynie na Macu z Apple Silicon. System działał bardzo sprawnie i był swoistego rodzaju światełkiem w tunelu dla osób, które pracując na komputerach Apple muszą mieć też możliwość korzystania z Windowsa.

2x szybciej

Teraz ten sam deweloper przeprowadził testy wydajnościowe Geekbench na takim właśnie Windowsie, działającym na wirtualnej maszynie na Macu z procesorem M1 i ten sam test na laptopie Surface Pro X, którego producentem jest twórca Windowsa, czyli Microsoft.

Okazuje się, że “wirtualny” Windows na Macu z układem M1 działa prawie dwa razy szybciej niż na sprzęcie Microsoftu. Wyniki tych testów wyglądają następująco:

W teście pojedynczego rdzenia Windows na Macu zanotował 1515 punktów, a na Surface Pro X 793 punkty, co stanowi niewiele więcej niż połowę wyniku z Maca.

Test wielu rdzeni na Windowsie na Macu dał wynik 4998, a na Surface Pro 3113, czyli o około 40% mniej.

Podsumowanie

Windows ARM uruchomiony w wirtualnej maszynie na Macu z procesorem M1 działa o wiele szybciej niż Windows na Surface Pro X, mimo iż nie został jeszcze zoptymalizowany pod procesory Apple.

Wyobraźcie sobie, jakie wyniki zanotuje oficjalna dystrybucja Windowsa dla Apple Silicon, która będzie mogła natywnie, bez wirtualizacji, zostać uruchomiona na Macu.

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: