iPhone 13: dwa tańsze modele również ze skanerem 3D, wsparcie 5G mmWave w większej ilości krajów

Łukasz Bernaczyk   7 stycznia 2021

Najnowsze raporty DigiTimes oraz Patently Apple wskazują, że w tym roku również tańsze iPhone’y 13 i 13 mini otrzymają skaner LiDAR będący ważnym elementem sprzętowym poprawiającym jakość fotografii oraz służący technologii rozszerzonej rzeczywistości. Drugą istotną zmianą będzie modem 5G w szybszej technologi mmWave, który pojawi się w iPhone’ach w znacznie większej ilości krajów.

berrolia

Skaner LiDAR we wszystkich iPhone’ach 13

Informację o tym, że cała linia iPhone’ów 13 będzie w tym roku wyposażona w skaner LiDAR przyniósł DigiTimes. Według tajwańskiego bloga, Apple wyposaży w tym roku w skaner 3D także dwa tańsze modele – iPhone’a 13 i iPhone’a 13 mini.

Dla przypomnienia – skaner LiDAR (ang. Light Detection and Ranging), pozwalający na skanowanie 3D obiektów znajdujących  przed urządzeniem, działa na zasadzie pomiaru czasu, w jakim wiązka lasera dociera do obiektu i wraca do odbiornika (technologia time-of-flight), pracuje zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.

Skaner jest niezbędny dla rozwijanej coraz mocniej technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR). W urządzeniach Apple jest wykorzystywany także do ustawiania ostrości aparatu, przyczynia się też do poprawy jakości fotografii, zwłaszcza tych wykonywanych w słabych warunkach oświetleniowych.

LiDAR zadebiutował w 2020 roku w iPadzie Pro, a nieco poźniej trafił do najnowszych iPhone’ów 12 Pro i 12 Pro Max.

Najszybsza z technologii 5G w większej ilości krajów

Drugą nową informację na temat iPhone’a 13 przyniósł Patently Apple, według którego wszystkie tegoroczne flagowce Apple zostaną wyposażone w modem 5G, zarówno w technologii sub-6 GHz, jak i mmWave i to nie tylko na amerykański rynek.

5G zadebiutowało w iPhone’ach w ubiegłym roku. Cała linia iPhone’ów 12 została wyposażona w modemy 5G, lecz tylko te przeznaczone na amerykański rynek oprócz obsługi 5G w technologii sub-6 GHz zostały także wyposażone w obsługę szybszej wersji 5G – mmWave.

Pełen opis różnic między sub-6 GHz a mmWave znajdziecie w naszym artykule tutaj.

Dla nas w Polsce fakt ten jest mało istotny, bo pasmo fal milimetrowych (mmWave) najprawdopodobniej nie będzie wykorzystywane przez naszych operatorów komórkowych jeszcze przez wiele lat, a w tym czasie praktycznie każdy zdąży wymienić iPhone’a na nowszy model.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: