Więcej światła! Kamera w iPhonie 13 bez największej wady aparatu iPhone’a 11 i 12 – raport

Łukasz Bernaczyk   4 lutego 2021

Najnowszy raport analityków Barclays przynosi ciekawą informację na temat tegorocznych iPhone’ów 13 – wszystkie cztery modele wchodzące w skład linii 13 mają zostać wyposażone w nowy, jasny obiektyw ultraszerokokątny o przesłonie ƒ/1,8.

berrolia

iPhone 13 – nowy obiektyw ultraszerokokątny

Jedną z największych wad iPhone’ów dwóch ostatnich generacji jest stosunkowo ciemny obiekty ultraszerokokątny, którego przesłona zarówno w iPhone’ach z serii “11”, jak i serii “12” wynosi ƒ/2,4. Jeśli fotografujemy w nieco trudniejszych warunkach oświetleniowych widać dużą różnicę w jakości zdjęć wykonanych obiektywem ultraszerokokątnym i znacznie jaśniejszym obiektywem szerokokątnym (w iPhonie 11 miał on przesłonę ƒ/1,8, w iPhonie 12 – ƒ/1,6). Nawet teleobiektyw, zarówno w iPhonie 11 Pro/Max, jak i 12 Pro/Max jest jaśniejszy niż obiektyw ultraszerokokątny (ƒ/2,0/2,2).

Dlatego cieszą najnowsze doniesienia analityków Barclays, którzy mają swoich informatorów w łańcuchu dostaw Apple. Twierdzą oni, że wartość przesłony obiektywu ultraszerokokątnego we wszystkich czterech modelach iPhone’a 13 będzie wynosić ƒ/1,8 . To bardzo duża różnica w porównaniu z obecną przesłoną ƒ/2,4.

Dla osób nieco mniej obeznanych w zasadach i kanonach fotografii, po krótce wytłumaczę, co niższa wartość przesłony oznacza w praktyce.

Przesłona generalnie odpowiada za ilość światła, która trafia do matrycy. Im mniejsza wartość przesłony, tym większy otwór, przez który światło wpada do aparatu. A im większa ilość światła, tym lepsze zdjęcia, zwłaszcza w trudnych warunkach oświetleniowych (np. we wnętrzach, po zmroku).

Wiadomość o lepszych i jaśniejszych obiektywach już w listopadzie 2020 r. podawał analityk Ming-Chi Kuo, ale wtedy mowa była wyłącznie o modelach iPhone 13 Pro i iPhone 13 Pro Max. Miejmy jednak nadzieję, że jaśniejszy obiektyw z ultraszerokim kątem trafi do wszystkich modeli nowego flagowca – w przypadku iPhone’ów 11 oraz 12 wszystkie modele, zarówno Pro, jak i te tańsze, posiadały dokładnie ten sam obiektyw z ultraszerokokątny.

Szykują się nam bardzo ciekawe zmiany w aparatach tegorocznych iPhone’ów. Całkiem niedawno pisaliśmy o tym, że automatyczna stabilizacja matrycy, znana z obiektywu szerokokątnego iPhone’a 12 Pro Max, może trafić do wszystkich modeli iPhone’a 13.

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: