Czy nowe MacBooki 14” i 16” oraz nowy iMac (2021) będą posiadały Face ID?

Tomek Czech   13 kwietnia 2021

Z kilku przecieków z wiarygodnych źródeł wiemy, że od dłuższego czasu Apple pracuje nad zastosowaniem swojego systemu rozpoznawania twarzy w Macach. Pojawiają się jednak sprzeczne informacje co do tego, kiedy zobaczymy pierwsze MacBooki i iMaki z Face ID. Nowy raport wskazuje, że może stać się to już w tym roku.

berrolia

Mac z Face ID

Informacje o zastosowaniu Face ID w tegorocznych komputerach z Cupertino podaje strona iPhoneSoft, która w przeszłości kilkakrotnie podawała sprawdzone informacje na temat przyszłych produktów Apple.

Według jej informatorów, Apple pokonało ostatnie przeszkody natury technicznej i jego zaawansowany system rozpoznawania twarzy trafi do nowych Maców, których premiera spodziewana jest w tym roku – do dwóch nowy modeli MacBooka Pro z ekranem MiniLED (14” i 16”) oraz nowego, przeprojektowanego iMaca.

Te informacje są jednak sprzeczne z tym, co w styczniu tego roku podawał dobrze poinformowany Mark Gurman z Bloomberga – on również pisał, że od strony technologicznej wsparcie Face ID dla Maców zostało już opracowane, i że początkowo miało trafić już do nowego iMaca, którego premiera ma odbyć się w tym roku, ale ostatecznie plany Apple zmieniły się i system rozpoznawania twarzy zadebiutuje w komputerach z Cupertino w późniejszym terminie.

Być może coś się od stycznia zmieniło, a być może nie i to informatorzy iPhoneSoft mają nieaktualne informacje.

Jedną z przesłanek, które pozwalają nam podejrzewać, że Face ID trafi do Maców wcześniej niż później, jest odkrycie dokonane jeszcze w ubiegłym roku przez redaktorów 9to5Mac, którzy w kodzie jednej z wersji beta systemu macOS Big Sur natrafili na zapisy o wsparciu dla systemu kamer TrueDepth, który w iPhonie obsługuje system rozpoznawania twarzy.

Za prawidłowe działanie TrueDepth i samego systemu rozpoznawania twarzy odpowiada Neural Engine – układ rozwijany przez Apple od kilku lat, który ma szerokie zastosowanie w uczeniu maszynowym, sztucznej inteligencji i powiązanych z nią sieciach neuronowych.

Jak podaje Apple:

Czytnik Face ID używa sieci neuronowych do wykrywania uwagi, rozpoznawania twarzy oraz blokowania prób jego obejścia, umożliwiając użytkownikowi odblokowywanie telefonu jednym spojrzeniem.

To prawdopodobnie właśnie brak „silnika neuronowego” był dotychczas głównym powodem nieobecności Face ID w Macach. Teraz, kiedy Apple montuje w swoich komputerach własne procesory z Neural Engine, droga do dodania systemu rozpoznawania twarzy do MacBooków i iMaca stoi otworem.

Nowe MacBooki Pro 14” i 16” mają pojawić się w sprzedaży w drugiej połowie tego roku. Trudno powiedzieć, kiedy odbędzie się premiera nowego iMaca – może zdarzyć się to nawet jeszcze przed WWDC 2021, podczas konferencji (7-11 czerwca) lub w dalszej części roku.

Wszystkie nowe Maki będą wyposażone w następcę procesora M1: chip M1X lub M2 – znacznie szybszy od poprzednika.

Kup Apple pod choinkę w Super Cenie w Lantre!

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: