Raport: Face ID już niedługo trafi do Maców

Łukasz Bernaczyk   28 lipca 2020

Znana z iPhone’ów i iPadów technologia biometrycznej weryfikacji tożsamości użytkownika – Face ID, zostanie w najbliższym czasie zaimplementowana do Maców – twierdzą redaktorzy 9to5Mac, którzy potwierdzające to informacje znaleźli w kodzie najnowszej wersji beta 3 macOS Big Sur.

berrolia

System rozpoznawania twarzy Face ID i kamera TrueDepth

Aby zastosowanie Face ID w komputerach Apple było w ogóle możliwe, Maki muszą zostać wyposażone w zespół kamer i sensorów zwany TrueDepth, umożliwiający skanowanie i rozpoznawanie twarzy. Po raz pierwszy pojawił on się w iPhonie X w 2017 r.

Jednak TrueDepth to niejedyny element układanki, niezbędny do działania biometrycznej weryfikacji użytkownika. Za prawidłowe działanie zespołu TrueDepth i samego systemu rozpoznawania twarzy odpowiada bowiem Neural Engine – układ rozwijany przez Apple od kilku lat, który ma szerokie zastosowanie w uczeniu maszynowym, sztucznej inteligencji i powiązanych z nią sieciach neuronowych.

To prawdopodobnie właśnie Neural Engine był dotychczas powodem braku Face ID w Macach. Teraz, kiedy Apple przesiada się na własne procesory – Apple Silicon, podobne do tych zastosowanych w iPhone’ach i iPadach, komputery Mac automatycznie zostaną wyposażone w Neural Engine, gdyż ten jest integralną częścią autorskich procesorów Apple.

Maki z Face ID

Dowody na to, że technologia rozpoznawania twarzy Face ID trafi niebawem do Mac’ów odnaleźli redaktorzy portalu 9to5Mac w kodzie najnowszej, trzeciej bety systemu macOS Big Sur.

Zapisy w kodzie mówią o wsparciu dla aparatu „PearlCamera”, a to z kolei wewnętrzna nazwa na zespół kamer TrueDepth, jeszcze z czasów implementowania tej technologii do iPhone’a X.

Inne odnalezione w kodzie macOS Big Sur zapisy to „FaceDetect” i „BioCapture”, znane z kolei z systemu iOS.

Nie wiemy, kiedy dokładnie Face ID trafi do Maców. Być może stanie się to jesienią tego roku – wtedy to do sprzedaży mają trafić pierwsze komputery z procesorami ARM od Apple – nowy MacBook Air i nowy 13-calowy MacBook Pro.

MacBook Pro z wyjątkowo niskiej cenie!

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: