Raport: Apple wprowadzi na rynek składanego iPhone’a z 8-calowym ekranem QHD+

Tomek Czech   5 maja 2021

Pierwszy składany iPhone trafi do sprzedaży w 2023 r. – podaje w swoim najnowszym raporcie analityk Ming-Chi Kuo. Przy okazji zdradza kilka ciekawych szczegółów technicznych na temat urządzenia.

berrolia

iPhone “Fold” – premiera w 2023

Już na początku marca pisaliśmy, że Ming-Chi Kuo zapowiada na 2023 rok składanego iPhone’a z ekranem o przekątnej między 7,5 a 8 cali. Wtedy jednak analityk nie podawał żadnych dodatkowych technicznych informacji na temat pierwszego „składaka” z Cupertino.

W najnowszym raporcie dla inwestorów, do którego dostęp uzyskali redaktorzy MacRumors, Kuo potwierdza wcześniej podaną datę premiery na rok 2023, ale dodatkowo podaje też kilka informacji na temat ekranu składanego iPhone’a.

Według analityka, będzie to wyświetlacz Samsunga o przekątnej 8 cali (po rozłożeniu). Ekran najprawdopodobniej wykonany będzie w technologii sliver nanowire firmy TPK, a nie jak wcześniej przypuszczano Y-Octa od Samsunga.

Technologia silver nanowire znacznie bardziej nadaje się do elastycznych wyświetlaczy niż szeroko obecnie stosowana w “sztywnych” panelach dotykowych technologia ITO (indium tin oxide).

Nanoprzewody wykonane ze srebra zapewniają większą elastyczność i wytrzymałość, a przy tym są świetnymi przezroczystymi przewodnikami o niewielkich rozmiarach i – co bardzo ważne – są stosunkowo tanie w produkcji. Według analityka, ta technologia będzie też niezbędna przy tworzeniu ekranów o większej ilości punktów zgięcia. Niewykluczone, że właśnie taki będzie już pierwszy model składanego iPhone’a.

Obecnie Apple wykorzystuje technologię silver nanowire do produkcji dotykowej powierzchni głośnika HomePod.

W swoim raporcie Ming-Chi Kuo podaje, że w 2023 r. Apple dostarczy na rynek około 15-20 milionów składanych iPhone’ów.

Z dotychczasowych przecieków wynika, że pierwszy model składenego iPhone’a ma składać się w pół po krótszym boku, podobnie jak w Samsungu Galaxy Z Flip (lecz z wykorzystaniem opatentowanego przez Apple systemu zawiasów, który ma zapobiec znanym z obecnych “składaków” problemów występujących w zagięciu ekranu).

Warto też przypomnieć, że Apple opatentowała niezwykły sposób na podgrzewanie ekranu składanego smartfona, co ma zapobiec uszkodzeniu ekranu w punkcie zgięcia, podczas wielokrotnego rozkładania i składania przez kilka lat.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: