Nie tylko poziom alkoholu – Apple Watch ma również mierzyć m.in. temperaturę ciała i wykrywać zatrucie czadem

Tomek Czech   5 maja 2021

Dwa dni temu pojawiła się informacja, że przyszły model Apple Watch może mieć możliwość pomiaru poziomu cukru i ciśnienia krwi (o czym słyszeliśmy już wcześniej), a także mierzenia poziomu alkoholu we krwi. Okazuje się jednak, że już w przyszłym roku Apple Watch Series 8 może mieć znacznie większe możliwości – między innymi mierzyć temperaturę ciała, nawodnienie organizmu, a nawet wykryć zatrucie czadem.

Apple Watch Series 8 – nowe sensory

Wszystkie nowe pomiary biometryczne mają być możliwe dzięki nowej technologii opracowanej przez firmę Rockley Photonics. Z nowych dokumentów opublikowanych przez firmę wynika, że już w przyszłym roku na rynku pojawią się urządzenia wykorzystujące opracowane przez nich sensory, które będą miały znacznie większe możliwości, niż się do tej pory spodziewano.

Firma stworzyła dwa moduły, które mogą wykonywać następujące pomiary:

Moduł podstawowy: 

  • rytm serca
  • saturacja tlenowa
  • ciśnienie krwi
  • poziom nawodnienia organizmu
  • temperatura wnętrza ciała (temperatura głęboka)
  • częstotliwość oddychania

Moduł zaawansowany (dodatkowo):

  • poziom cukru we krwi
  • obecność tlenku węgla
  • stężenie kwasu mlekowego
  • poziom alkoholu we krwi

Jako że Rockley Photonics ujawniło, że od dawna ściśle współpracuje z Apple, i że firmy mają w planach zacieśnienie tej współpracy, wydaje się niemal pewne, że sensory te trafią do Apple Watcha, najprawdopodobniej w przyszłym roku, wraz z premierą Apple Watch Series 8.

Oczywiście nie jest wykluczone, że przyszłoroczny model smartwatcha z Cupertino nie będzie miał możliwość wykonywania wszystkich tych pomiarów. Najpierw moduły muszą zostać odpowiednio zaimplementowane do Apple Watcha, zarówno hardware’owo, jak i softwere’owo. Muszą też spełnić wygórowane normy Apple oraz – zanim trafią na rynek – zostać zaakceptowane przez agencje zajmujące się zdrowiem publicznym w poszczególnych krajach czy regionach (np. FDA w USA).

W przyszłości Rockley Photonics planuje dodanie możliwości pomiaru stężenia albuminy, mocznika, kreatyniny oraz ciągłego pomiaru poziomu glukozy.

Zobacz też: Apple Watch Series 7 – czy warto będzie go kupić?

Z miłości do Apple

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: