Raport: iPhone 13 i 13 mini jednak bez skanera LiDAR, ale za to z innymi ulepszeniami kamery

Łukasz Bernaczyk   13 lipca 2021

Według najnowszych informacji od wiarygodnego leakera, który w przeszłości podawał trafne dane na temat nadchodzących produktów Apple, skaner LiDAR pozostanie nadal eksluzywną funkcją iPhone’a 13 Pro i iPhone’a 13 Pro Max. Tańsze iPhone 13 i iPhone 13 mini otrzymają jednak inne usprawnienia aparatów, które wcześniej zarezerwowane były wyłącznie dla modeli Pro.

berrolia

iPhone 13 i iPhone 13 mini bez skanera LiDAR

Skaner LiDAR (ang. Light Detection and Ranging) pozwala na skanowanie 3D obiektów znajdujących się do 5 metrów przed nim. Działa na zasadzie pomiaru czasu, w jakim wiązka lasera dociera do obiektu i wraca (technologia time-of-flight). Pracuje zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.

Sensor przydaje się przy fotografiach, ale również w zastosowaniach rozszerzonej rzeczywistości, co zostało już użyte chociażby w aplikacji Miarka.

Skaner LIDAR znajdziemy obecnie w iPhonie 12 Pro, iPhonie 12 Pro Max oraz iPadach Pro dwóch najnowszych generacji.

W sieci od jakiegoś czasu mówiło się o tym, że LiDAR może w tym roku trafić do wszystkich modeli iPhone’a 13, a nie tylko do serii Pro, jak to miało miejsce w przypadku iPhone’ów 12.

Pisał o tym już w styczniu tajwański DigiTimes, jednak w marcu znacznie bardziej wiarygodny Ming-Chi Kuo informował, że skaner LiDAR postanie ekskluzywną funkcją iPhone’ów 13 Pro i 13 Pro Max.

Teraz znany leaker o pseudonimie „Dylan” (@dylandkt) pisze na Twitterze:

LiDAR trafi wyłącznie do iPhone’ów Pro. Wcześniej Apple faktycznie chciało umieścić skaner LiDAR we wszystkich iPhone’ach 13, jednak – z nie do końca znanych przyczyn – tak się nie stanie.

Biorąc pod uwagę wiarygodność leakera „Dylan” oraz analityka Ming-Chi Kuo, wszystko wskazuje na to, że LiDAR znajdziemy wyłącznie w iPhonie 13 Pro i iPhonie 13 Pro Max.

Nie oznacza to jednak, że iPhone 13 i iPhone 13 mini nie otrzymają innych usprawnień dotyczących aparatów.

iPhone 13 i iPhone 13 mini z lepszą kamerą

Po pierwsze, do iPhone’a 13 i iPhone’a 13 mini ma trafić automatyczna stabilizacja matrycy, obecna dotychczas wyłącznie z iPhone’a 12 Pro Max. Więcej o zaletach tego rozwiązania pisaliśmy na łamach ThinkApple tutaj.

Po drugie, wszystkie cztery modele iPhone’a 13 mają otrzymać jaśniejszy obiektyw ultraszerokokątny, z przysłoną ƒ/1,8 (w porównaniu do ƒ/2,4 w iPhone’ach 12). Oznacza to większą ilość światła docierającą do matrycy, a co za tym idzie – zdjęcia wyżej jakości, zwłąszcza te wykonywane w słabych warunkach oświetleniowych.

Zmieni się też rozkład obiektywów na module tylnej kamery – jak pokazują rendery powyżej, będą teraz ułożone po skosie, a nie jeden pod drugim.

Premiera czterech modeli iPhone’a 13 spodziewana jest we wrześniu.

Mac od ręki i w super cenie!

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: