Netflix rozpoczął wdrażanie wsparcia dla dźwięku przestrzennego (Spatial Audio)

Tomek Czech   19 sierpnia 2021

Na początku roku pisaliśmy Wam, że Netflix pracuje nad wprowadzeniem wsparcia dla dźwięku przestrzennego (Spatial Audio), oferowanego przez AirPods Pro i AirPods Max. Wczoraj późnym wieczorem firma potwierdziła, że waśnie rozpoczęła wdrażanie tej funkcjonalności do swojej usługi.

berrolia

Dźwięk przestrzenny (Spatial Audio) na Netflix

Dźwięk przestrzenny na Netflix jest wdrażany stopniowo globalnie, ale firma podaje, że będzie to wolny proces i w niektórych regionach geograficznych wsparcie dla Spatial Audio może się pojawić nawet dopiero za kilka tygodni.

Funkcjonalność będzie dostępna w aplikacji na iPhonie lub iPadzie. Wymaga iOS 14 lub iOS 15 oraz oczywiście kompatybilnego sprzętu Apple, czyli AirPods Pro lub AirPods Max.

Dźwięk przestrzenny włączamy/wyłączamy poprzez Centrum sterowania.

Apple w ten sposób opisuje Spatial Audio:

Dźwięk przestrzenny z dynamicznym śledzeniem głowy przenosi wrażenia kinowe bezpośrednio do AirPods Pro lub AirPods Max. Dzięki zastosowaniu kierunkowych filtrów audio i subtelnej regulacji częstotliwości odbieranych przez każde ucho, funkcja spatial audio może umieszczać dźwięki praktycznie w dowolnym miejscu w przestrzeni, tworząc wciągające wrażenia dźwięku przestrzennego.

Korzystając z żyroskopu i akcelerometru w AirPods Pro/Max i iPhonie, funkcjonalność ta śledzi ruch głowy i urządzenia, porównuje dane ruchu, a następnie zmienia mapę pola dźwiękowego, tak aby pozostawało zakotwiczone w urządzeniu nawet jeżeli głowa porusza się.

iOS 15 oraz w macOS Monterey wprowadzono funkcję Spatialize Stereo, która symuluje dźwięk przestrzenny dla każdego każdego audio, z każdego źródła [sprawdź szczegóły].

PRZEDSPRZEDAŻ: Nowy MacBook Pro z M2 Pro lub M2 Max - zamów teraz

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: