Apple udostępniło iOS 15.1 beta 1 z SharePlay i innymi nowościami

Łukasz Bernaczyk   22 września 2021

W poniedziałek swoją premierę miały nowe systemy operacyjne Apple, w tym iOS 15 i iPadOS 15. Nadal brakuje w nich jednak kilku nowych funkcji zaprezentowanych na WWDC21. Wczoraj firma z Cupertino udostępniła pierwsze wersje beta systemów iOS 15.1 i iPadOS 15.1, w których powróciła jedna z tych funkcji – SharePlay. Pojawiło się też kilka innych nowości.

berrolia

iOS 15.1 i iPadOS 15.1 beta 1 – wszystkie zmiany i nowości

Niedawno pisałem Wam o funkcjach iOS 15 i iPadOS 15, które miały trafić do tych systemów, jednak z różnych powodów zostały chwilowo wycofane lub zawieszone. Jak się okazuje, już w iOS 15.1 beta 1 wraca jedna z tych nowości. Jest też kilka innych, ciekawych funkcji, o których Apple wcześniej zbyt dużo nie mówiło.

Zobaczmy pełną listę nowości w iOS 15.1 beta 1 i iPadOS 15.1 beta1:

SharePlay

To właśnie ta, jedna z największych nowości iOS 15, która była zapowiedziana podczas WWDC21 i początkowo trafiła do deweloperskich wersji beta nowego systemu, ale potem zniknęła. Teraz, w iOS 15.1 beta 1 wraca i wygląda na to, że działa już poprawnie.

SharePlay pozwala na udostępnianie i wspólne oglądanie oraz słuchanie wideo lub muzyki, a także udostępnianie ekranu przez wideorozmowy FaceTime. Więcej szczegółów na temat działania SharePlay znajdziecie tutaj.

Muzyka w bezstratnym formacie z obsługą Spatial Audio w Dolby Atmos w HomePod 15.1 beta 1

Wraz z iOS 15.1 beta 1 dostajemy także niejako w pakiecie system HomePod 15.1 beta 1, który wprowadza do głośników Apple obsługę bezstratnego przesyłu muzyki (Lossless) oraz możliwość odtwarzania na HomePodzie i HomePodzie mini audio w dźwięku przestrzennym (“Spatial Audio”) w standardzie Dolby Atmos.

Zaświadczenie o zaszczepieniu przeciw COVID-19 w Aplikacji Wallet

Możliwość dodania certyfikatu o zaszczepieniu przeciw COVID-19 do aplikacji Wallet i szybkiego okazywania go, np. na lotnisku, to moim zdaniem świetna sprawa. Na razie niestety funkcja zadziała tylko w USA i to w wybranych stanach, ale liczę, że niebawem i w Polsce będzie taka możliwość.

Nowa ikona funkcji “Ogłaszaj połączenia”

Funkcjonalność ogłaszania połączeń została wprowadzona w iOS 14.5 i polega na odczytywaniu przez Siri nazwy osoby dzwoniącej i możliwości odbierania lub odrzucania takiego połączenia. Funkcja działa, kiedy iPhone podłączony jest do słuchawek lub samochodu przez Bluetooth. Teraz sekcja “ogłaszaj połączenia” w Ustawieniach  otrzymała nową ikonę.

To na razie wszystkie nowości wychwycone w iOS 15.1 beta i iPadOS 15.1 beta. Jeżeli znajdziemy lub dowiemy się o kolejnych nowych funkcjach lub zmianach w najnowszych wersjach systemów operacyjnych Apple dla iPhone’ów i iPadów, z pewnością damy Wam o tym znać.

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: