Procesor A15 Bionic z iPhone’ów 13 okazuje się jeszcze szybszy, niż deklaruje Apple

Łukasz Bernaczyk   7 października 2021

Serwis AnandTech, zajmujący się między innymi profesjonalnymi testami komputerów, smartfonów i ich podzespołów, postanowił sprawdzić układ Apple A15 Bionic, będący sercem iPhone’ów 13. Wyniki okazały się lepsze, niż oficjalne deklaracje Apple w sprawie wzrostu szybkości i wydajności.

berrolia

Apple A15 Bionic – szybszy od konkurencji o 62%

Po bardzo wnikliwych, specjalistycznych badaniach i testach procesora Apple A15 Bionic, który napędza wszystkie tegoroczne modele iPhone’a 13,  AnandTech podsumował nowy chip Apple w ten sposób:

W porównaniu z konkurencją, A15 Bionic nie jest szybszy o 50%, jak twierdzi Apple, lecz o przynamniej 62%.

Tak ogromną różnicę w szybkości i wydajności iPhone’ów 13 nad androidową konkurencją redaktor AnandTech upatruje w zmianach układu A15, którymi Apple oficjalnie się nie chwali.

Apple A15 Bionic – nowe mikroarchitektury CPU i więcej pamięci cache

Pierwszą z tych zmian są dwie nowe mikroarchitektury zastosowane w produkcji dwóch rdzeni wydajnościowych i czterech rdzeni energooszczędnych.

Rdzenie wykonane są w ulepszonej litografii 5 nm, nazywanej “5nm+” lub “N5P”, którą sam producent – firma TSMC, określa jako “5 nm o zwiększonej wydajności”, ponieważ umożliwia ona uzyskanie wyższych częstotliwości poszczególnych rdzeni.

Drugą, chyba jeszcze większą zmianą układu A15 Bionic w stosunku do poprzedniej generacji procesora Apple, jest znacząco, bo aż dwukrotnie zwiększona ilość pamięci cache (wynosi teraz 32 MB).

Jak tłumaczy AnandTech, podwojenie cache jest kluczowym czynnikiem efektywności energetycznej chipu A15, ponieważ jest w stanie utrzymywać dostęp do pamięci na tym samym układzie krzemowym, zamiast przechodzenia do wolniejszej i bardziej nieefektywnej energetycznie pamięci DRAM.

Podobnemu zwiększeniu uległa również pamięć cache 2. poziomu (cache L2). Tu przyrost w stosunku do układu A14 wynosi 50% i jej obecna wartość w układzie A15 Bionic to 12 MB, czyli dokładnie tyle samo co w procesorach Apple M1, znanych z komputerów Mac i iPadów Pro.

Podsumowanie

Układem A15 Bionic Apple jeszcze bardziej odjechało konkurencji pod względem szybkości, mocy, wydajności i – co ważne – wydajności energetycznej, która przełożyła się na znaczny wzrost pracy iPhone’ów 13 na jednym ładowaniu baterii.

Już ze zeszłorocznym układem A14 Bionic Apple wyprzedzało konkurencję o dobre 2 lata, teraz przewaga ta jeszcze wzrosła i to znacznie.

PRZEDSPRZEDAŻ: Nowy MacBook Pro z M2 Pro lub M2 Max - zamów teraz

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: