Apple pokazało zarządowi nowe urządzenie. Czy zobaczymy je na WWDC 2022?

Łukasz Bernaczyk   23 maja 2022

Według bardzo dobrze poinformowanego dziennikarza Bloomberga – Marka Gurmana, w ubiegłym tygodniu, podczas tajnego spotkania członków zarządu Apple, mieli oni okazję po raz pierwszy zobaczyć gogle mieszanej rzeczywistości, które firma z Cupertino może wprowadzić do sprzedaży jeszcze w tym roku. Niewykluczone, że pokaże je za dwa tygodnie podczas WWDC 2022.

berrolia

Gogle AR/VR coraz bliżej premiery

Marka Gurmana chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. To jeden z tych dziennikarzy, którzy posiadają własne źródła wśród wysoko postawionych pracowników Apple. I to najprawdopodobniej właśnie od nich pochodzą najnowsze informacje, które przekazał redaktor Bloomberga.

Na specjalnie zwołanym spotkaniu zarządu firmy z Cupertino, jego członkowie mieli po raz pierwszy zobaczyć opracowywane od wielu lat gogle MR (“mixed reality” – mieszanej rzeczywistości), które łączą dwie technologie: wirtualną rzeczywistość (VR) i rozszerzoną rzeczywistość (AR). Oznacza to, że produkt jest na finalnym etapie rozwoju i już niedługo może być gotowy do pojawienia się w sprzedaży.

Zdaniem Gurmana, będzie to pierwszy tak ważny produkt Apple od czasów premiery Apple Watcha.

Gogle MR od Apple mają być wyposażone w dwa wewnętrzne ekrany o bardzo wysokiej rozdzielczości 8K oraz nawet 15 kamer, w tym takie, które będą śledziły ruch gałek ocznych użytkownika, a także takie, które pozwolą “widzieć przez gogle”, czyli będą rejestrowały i przekazywały na żywo obraz tego, co dzieje się przed użytkownikiem.

Ponadto nowe urządzenie Apple ma otrzymać specjalny chip o wydajności porównywalnej do najmocniejszych układów z serii „M” oraz oczywiście własny system operacyjny, który najprawdopodobniej będzie się nazywał “reallityOS” (rOS).

Jak podaje dziennikarz Bloomberga, to właśnie nad system operacyjnym intensywnie pracują teraz programiści w Cupertino.

Gogle MR od Apple trafią najprawdopodobniej do sprzedaży pod koniec tego roku lub na początku 2023 r. Ich cena nie jest jeszcze znana, natomiast mówi się o kwocie nawet 3500 dolarów, plus być może miesięczny abonament na nowe usługi z segmentu AR/VR.

Nie jest wykluczone, że Apple pokaże gogle podczas zbliżającej się konferencji WWDC 22, choć bardziej prawdopodobne jest, że teraz zaprezentuje „jedynie” system operacyjny rOS, żeby deweloperzy mogli zacząć tworzyć własne aplikacje na niego, a sam hardware zobaczymy dopiero jesienią.

Mac od ręki i w super cenie!

Źródło
Grafika

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: