iOS 16 – wyłączenie tej jednej funkcji znacznie wydłuży czas pracy na baterii

Tomek Czech   1 listopada 2022

Jedną z ciekawych nowości iOS 16 jest funkcja “czucie klawiatury”, dzięki której czujemy delikatny sygnał haptyczny po wprowadzeniu każdego znaku na klawiaturze. Okazuje się jednak, że ta funkcjonalność może znacząco skracać czas pracy iPhone’a z iOS 16 na baterii. Oficjalnie przyznaje to nawet Apple.

berrolia

***

Apple Black Weeks – promocje na iPhone’a 14, iPada Pro z M2, iPada 10 i AirPods Pro 2

***

iOS 16 – haptyka klawiatury i czas pracy na baterii iPhone’a

Podobną funkcję posiadały wcześniej klawiatury firm trzecich i cieszyła się ona sporą popularnością wśród użytkowników. W iOS 16 „feedback haptyczny” jest też dostępny na iPhonie w domyślnej, systemowej klawiaturze.

Funkcja nazywa się „czucie klawiatury” i można ją włączyć w Ustawienia -> Dźwięki i haptyka (domyślnie jest wyłączona).

Od początku użytkownicy podejrzewali, że zmuszanie do pracy silnika haptycznego przy każdym naciśnięciu klawiatury może znacznie obciążać baterię. Często doradzano wyłączenie tej funkcji osobom, które narzekały na bardzo krótki czas pracy na baterii po zainstalowaniu iOS 16.

Teraz Apple oficjalnie przyznało, że aktywna haptyka klawiatury może skracać czas pracy iPhone’a z iOS 16 na jednym ładowaniu. W dokumencie wsparcia opublikowanym przez firmę z Cupertino czytamy:

Włączenie haptyki klawiatury może wpłynąć na czas pracy baterii iPhone’a.

Apple zazwyczaj nie ostrzega przed tym, że konkretne funkcje systemu iOS mogą negatywnie wpływać na czas pracy na baterii, więc możemy się domyślać, że haptyka klawiatury rzeczywiście dość mocno drenuje ogniwo iPhone’a.

Co ciekawe jednak, funkcja ta nie jest wyłączana przy uruchomieniu trybu niskiego zużycia energii.

W ubiegłym tygodniu Apple udostępniło iOS 16.1 i wielu użytkowników donosi, że czas pracy na baterii wydłużył się po zainstalowaniu tej aktualizacji, zwłaszcza w przypadku starszych modeli iPhone’a.

iOS 16.2 i iOS 16.3 – znamy orientacyjne daty premiery i niektóre nowe funkcje

PRZEDSPRZEDAŻ: Nowy MacBook Pro z M2 Pro lub M2 Max - zamów teraz

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: