iPhone 8: skaner tęczówki i system rozpoznawania twarzy potwierdzone?

by Tomek Czech on 15 czerwca 2017

Wczoraj dostaliśmy kolejne potwierdzenie nie tylko tego, że iPhone 7s, 7s Plus oraz iPhone 8 będą posiadały wzmocnioną wodoszczelność klasy IP68 oraz możliwość ładowania bezprzewodowego/indukcyjnego, ale też tego, że topowy model będzie wyposażony w skaner tęczówki i system rozpoznawania twarzy.

berrolia

Nikkei pisze, że firma Largan Precision potwierdziła, że w drugiej połowie roku zacznie dostarczać klientom obiektywy dla modułów 3D wykorzystywanych w kamerach smartfonów. Firma nie zdradziła oczywiście kto będzie jej klientem, ale eksperci nie mają wątpliwości, że będzie to Apple: Largan Precision od dawna jest kluczowym dostawcą obiektywów do kamer iPhone’ów. Cytowany przez Nikkei analityk Jeff Pu twierdzi, że tylko Apple wprowadzi w tym roku na rynek telefony z tak zaawansowanymi modułami 3D-sensing.

Takie sensory umożliwiają skanowanie tęczówki i rozpoznawanie twarzy. Słyszeliśmy już wiele razy, że Apple zastosuje te dwie biometryczne metody rozpoznawania użytkownika w iPhonie 8. Trzecią będzie Touch ID, który najprawdopodobniej będzie wbudowany w ekran.

iPhone 8: 3D-sensing i kamera FaceTime

Już kilka miesięcy temu FastCompany podawało, że wspólnie z firmą Lumentum, Apple opracowało nową technologię „3D-sensing”, która może zostać użyta do rozpoznawania twarzy, a zastosowana w kamerze może pomóc uzyskać lepszej jakości zdjęcia. Może być też wsparciem dla technologii rzeczywistości rozszerzonej (AR).

Również analityk Ming-Chio Kuo prognozuje, że iPhone 8 będzie wyposażony w „rewolucyjną” kamerę 3D, która będzie potrafiła tworzyć trójwymiarowe modele twarzy użytkownika. Cały system ma się składać z trzech elementów: kamery oraz nadajnika i odbiornika podczerwieni. Ma to pozwolić przede wszystkim na uwierzytelnianie użytkownika przez rozpoznanie jego twarzy oraz na podstawie skanu tęczówki.

Dostawcą systemu kamer 3D do iPhone’a 8 ma być LG. Według serwisu MacOtakara będą to dwie kamery – jedna z ogniskową 32 mm, czyli taką, jaką posiada obecnie posiada kamera FaceTime oraz drugą, z ogniskową 24 lub 28 mm.

System dwóch kamer ma pozwolić na wykonanie bardziej dokładnego skanu twarzy 3D, dzięki czemu system rozpoznawania twarzy w iPhonie 8 będzie bezpieczniejszy – nie będzie go można oszukać „płaskim” zdjęciem twarzy, wykonanym zwykłym aparatem, jak w przypadku Galaxy S8, który używa systemu 2D (wiemy też, że w Galaxy S8 można oszukać nawet skaner tęczówki).

Posłuchaj najnowszego odcinka ThinkApple Podcast: Podsumowanie WWDC 2017.

Wszystko o iPhonie 8.

300x300-oslo

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: Nikkei

Tomek Czech

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.
Twitter: @finicestfini
Tomek Czech

Latest posts by Tomek Czech (see all)

Link to our Facebook Page
Link to our Rss Page
Link to our Twitter Page
Link to our Youtube Page

Previous post:

Next post: