Gdzie iPhone’a X kupisz najtaniej, a gdzie najdrożej, czyli porównanie cen w 32 krajach

by Tomek Czech on 29 października 2017

W piątek ruszyła oficjalna przedsprzedaż iPhone’a X w 32 krajach. Serwis Quartz porównał ceny nowego flagowca Apple we wszystkich tych państwach, przeliczając cenę w lokalnej walucie na cenę w dolarach. Okazuje się, że za „iksa” (model 64 GB) najwięcej zapłacimy na Węgrzech (1445 dol.), a najmniej w Japonii (995 dol.).

Polska niestety plasuje się dość wysoko na liście – za iPhone’a X 64 GB musimy zapłacić równowartość 1387 dolarów.

Oczywiście, jak wiele razy pisaliśmy, cena produktów Apple poza granicami USA nie jest prostym przełożeniem ceny w dolarach na cenę w lokalnej walucie po kursie bankowym – na cenę w innych krajach składa się m.in. podatek VAT oraz dodatkowa kwota będąca zabezpieczeniem przed ryzykiem wahań kursu dolara.

Trzeba też pamiętać, że w USA do podawanej oficjalnie przez Apple ceny należy doliczyć jeszcze podatek – sales tax. Różni się on w zależności od stanu i wynosi średnio około 8-9%, więc iPhone X 64 GB tak naprawdę kosztuje tam około 1085 dol. (w niektórych stanach, jak Oregon czy Montana, ten podatek nie obowiązuje).

Pierwsza recenzja iPhone’a X: „Game changer!”

Więcej o iPhonie X: 

300x300-oslo

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: Quartz

Tomek Czech

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.
Twitter: @finicestfini
Tomek Czech

Link to our Facebook Page
Link to our Rss Page
Link to our Twitter Page
Link to our Youtube Page
 • DRK

  Trzeba dodać jeszcze jedną ważną informację – w Europie jest dwa lata odpowiedzialności sprzedawcy (gwarancja rok plus rok odp. sprzedawcy). Zatem nie do końca można porównać cenę Europa/USA.
  Oprócz tego oczywiście różnica w podatkach – w Europie są wyższe.

  • zanskar

   Nie „gwaranacja rok plus rok odp. sprzedawcy” tylko gwarancja obowiązuje tyle, ile masz przyznane przez producenta (standardowo u Apple rok, ale może być więcej jeśli wykupisz Apple Care), a odpowiedzialność sprzedawcy niezależnie od tego to dwa lata.

   • DRK

    To nie ma znaczenia dla meritum sprawy, czyli porównania cen – dziękuję za bezużyteczny komentarz 🙂

    • zanskar

     Twój za to jest użyteczny, bo nie mając większego pojęcia o czym piszesz zabierasz głos. Fajnie, dodałeś „jeszcze jedną ważną informację”, szkoda że z błędnymi danymi. Gwarancja =/= odpowiedzialność sprzedawcy i tyle, zawsze będę to wytykał.

     • Aaaa

      zanskar bez komentarza xD jego komentarz był użyteczny, bo za apple care płacisz +200$ czyli cena wychodzi nagle taka jak w polsce, tylko że w apple care dodatkowo jest bonus w postaci 2 tańszych napraw…

     • DRK

      Jego nie przekonasz… studenci prawa tak mają. Nie ma znaczenia, czy są pomocni, czy nie. Ważne, że mają rację 😀

     • zanskar

      Dobrze, że przynajmniej tu się zgadzamy, oczywiście że mam rację. A twoja ocena tego, czy to co napisałem jest komuś pomocne mało mnie interesuje, osoba myśląca logicznie potrafi sama przeanalizować tę prostą sytuację, gdzie znaczenie ma końcowa cena, a nie podatki, gwarancje itd.

     • zanskar

      Bez komentarza to te wasze wypociny należałoby pozostawić, ale spróbujmy jeszcze raz. Co ma Apple Care do odpowiedzialności sprzedawcy jaka obowiązuje w UE? Przecież Apple Care to dodatkowa ochrona gwarancyjna, w Europie także można sobie ją dokupić. Jak to się ma do porównania cen, skoro wszędzie jest to zakup opcjonalny? Mieszacie pojęcia z różnych kategorii byle nagiąć rzeczywistość do tezy…

 • ekwa1

  W Niemczech i Austrii taniej niż u nas, gdzie zarobki w ogole w innej lidze. Chory kraj.

 • Andrzej

  No tak – ale autor zielonego pojęcia nie ma ze cena w USA to 999$ plus podatek (tzw sales tax).

  • Tomek Czech

   A komentujący ma pojęcie o tym, co to znaczy czytanie tekstu do końca? 😉

   • Andrzej

    Ha! Racja I przeprosiny. Nie widziałem tego czytając

Previous post:

Next post: