iPhone 6: wszystko, co wiemy przed wtorkową premierą

Marek Twejn   8 września 2014

iPhone 6

Już jutro około godziny 21:00 wszystko będzie jasne. Choć wiele z tego, co do tej pory słyszeliśmy o iPhonie 6, to mało wiarygodne plotki, spekulacje i wymysły “gorących głów”, to wykradzione z chińskich fabryk części nowego iPhone’a, poparte kontrolowanymi z Cupertino przeciekami, dają nam pewną wiedzę o nowym telefonie od Apple.

Wybraliśmy tylko najbardziej wiarygodne informacje, by jeszcze przed premierą stworzyć w miarę kompletny i realistyczny obraz iPhone’a 6.

Oczywiście mamy nadzieję, że Apple nas zaskoczy i pokaże iPhone’a, o którym nie śniło się filozofom.

Nazwa

Pierwszych podejrzeń, że następca iPhone’a 5s nie będzie się nazywał po prostu iPhone 6 mogliśmy nabrać już w październiku zeszłego roku, po premierze iPada Air. Choć wszystkie przecieki wskazują, że nowy iPhone będzie cieńszy od poprzednika, to nadal nie wiemy, czy będzie się nazywał iPhone Air.

W maju tego roku pojawił się raport japońskiego ośrodka analitycznego Nomura Securities, w którym 4,7-calowa wersja nowego iPhone’a występuje pod nazwą iPhone 6 Air, natomiast wersja 5,5-calowa oznaczone jest jako iPhone 6 Pro.

Tajwański AppleDaily twierdzi z kolei, że większa wersja nowego smartfona Apple nosić będzie nazwę iPhone 6L (“L” miałoby pochodzić od “Large”). Nazwę tę w kontekście nowego iPhone’a wymieniało potem wiele blogów.

Czytaj więcej:

Kształt, wielkość, wygląd

Jako pierwszy o dwóch nowych, większych modelach iPhone’a 6 poinformował w styczniu The Wall Street Journal. Od tego czasu setki przecieków potwierdziły, że nowy iPhone będzie miał dwie wersje: 4,7- oraz 5,5-calową.

Sierpniowy wyciek screenshotów z Faxconnu miał zdradzać rozmiary nowych iPhone’ów:

 • model 4,7-calowy: 138 mm x 67 mm x 6,90 mm (byłby dłuższy od iPhone’a 5s  o 1,5 cm i o 8 mm szerszy, ale za to cieńszy od poprzednika o niecały milimetr – 0,8 mm)
 • model 5,5-calowy: 158 mm x 77 mm x 7,10 mm

Waga mniejszej wersji nie jest znana, większy model miałby ważyć między 168 a 185 g.

Na tylnej części nowej, metalowej obudowy kontrowersje wzbudzają pojawiające się na górze i u dołu paski, które według wielu całkowicie burzą estetykę telefonu. Nie wiadomo oczywiście, czy paski te znajdą się w finalnej wersji obudowy nowego iPhone’a (albo czy kiedykolwiek były w ogólne na poważnie rozważane przez Apple).

Przycisk “Power” (wł./wył./uśpienie/wybudzenie) zostanie prawdopodobnie przeniesiony z górnego na prawy bok obudowy.

W iPhonie 6 Apple ma wrócić do zaokrąglonych brzegów obudowy, podobnych do tych zastosowanych w ostatnich modelach iPadów.

Przecieki zdają się też potwierdzać, że iPhone 6 będzie dostępny w takich samych kolorach jak jego poprzednik, czyli srebrnym, złotym i gwiezdnej szarości.

Na podstawie wszystkich przecieków oraz części wyniesionych (wykradzionych) z azjatyckich fabryk Apple, rosyjski użytkownik YouTuba Rozetked stworzył bardzo realistyczną makietę iPhone’a 6:

Wyświetlacz

Wiemy na pewno, że Apple pracuje nad szafirowym ekranem dla iPhone’a, widzieliśmy nawet domniemane przednie panele obudowy iPhone’a 6 wykonane z szafiru, ale na ten temat pojawiało się zbyt wiele sprzecznych informacji, byśmy mogli być pewni, że taki ekran pojawi się już w iPhonie 6.

Niektóre przecieki wskazywały no to, że szafirowy wyświetlacz zostanie użyty jedynie w 5,5-calowym iPhonie, inne, że taki ekran będzie miał również mniejszy model, jeszcze inne, że szafiru w ogóle nie będzie.

O wytrzymałości szafirowego wyświetlacza i więcej o jego właściwościach możecie dowiedzieć się tutaj.

Pojawiały się również informacje o tym, że ekran iPhone’a 6 mógłby być jednocześnie panelem solarnym, umożliwiającym ładowanie telefonu energią słoneczną. Plotki te nie zostały jednak potwierdzone przez wiarygodne źródła.

Jeśli nie będzie szafiru, będzie szkło Gorilla Glass, używane w obecnych modelach iPhone’a.

Według Johna Grubera, jednego z lepiej poinformowanych komentatorów spraw związanych z Apple, rozdzielczość ekranu 4,7-calowego iPhone’a 6 będzie wynosić 1334 × 750 (326 PPI), model 5,5-calowy będzie miał zaś wyświetlacz o rozdzielczości  2208 × 1242 (461 PPI).

Hardware

 • Procesor

Dużą niespodzianką byłoby, gdyby procesor w iPhonie 6 nie nosił nazwy A8. Najprawdopodobniej pozostanie on dwurdzeniowy, Sonny Dicksonn twierdzi, że może być taktowany częstotliwością nawet 2,6 GHz, inne raporty przewidują taktowanie 2 GHz (taktowanie chipu A7 w iPhonie 5s to 1,3 GHz).

Bardzo możliwe jest również (czy wręcz – oczywiste), że 5,5-calowy model będzie miał mocniejszy procesor od tego, który użyty zostanie w wersji 4,7-calowej.

 • RAM

Najbardziej wiarygodne zdjęcia nowej płyty głównej iPhone’a 6 wskazują na to, że będzie miał on 1 GB RAM.

Wiemy jednak, że Apple nigdy nie był zainteresowany “wojną na specyfikacje” i stara się, by szybkość działania iPhone’a wynikała ze znakomitej optymalizacji pracy procesora oraz dobrej współpracy hardware’u z softem.

 • Pamięć masowa

Pogłoski o 128-gigowej wersji iPhone’a pojawiały się od kilu lat, do tej pory najbardziej pojemnym modelem iPhone’a pozostawała jednak wersja 64 GB. Ale według raportu opublikowanego kilka dni temu przez analityka Ming-Chi Kuo, iPhone 6 będzie pierwszym telefonem od Apple, który będziemy mogli kupić w wersji 128 GB.

 • Kamera

Apple nigdy nie starał się niepotrzebnie upychać jak największej ilości pikseli w aparacie iPhone’a, nie jest więc aż tak istotne, czy tylna kamera iPhone’a 6 będzie miał 8 MP (jak dotyczas), czy 13 MP (jak głoszą niektóre plotki).

Znacznie ważniejsza jest informacja, że nowy iPhone (choć tylko w wersji 5,5-cala) może posiadać optyczną stabilizację obrzu (OIS).

 • Bateria

Zazwyczaj wiarygodna francuska strona nowhereelse.fr opublikowała zdjęcia baterii o pojemności 1810 mAh, która miałaby być przyszłą baterią iPhone’a 6. Według GforGames, była to jedynie bateria testowa, prawdziwa bateria nowego iPhone’a będzie miała pojemność 2100 mAh, co brzmi nieco bardziej obiecująco i sensownie w obliczu faktu, że nowy iPhone będzie miał znacząco większy ekran (większe zużycie energii) i większą obudowę (miejsce na większą baterię) od poprzednika (bateria w iPhonie 5s ma pojemność 1560 mAh).

Przecieki na temat baterii 5,5-calowego iPhone’a 6 mówią o pojemności rzędu 2500 mAh lub 2915 mAh.

 • NFC

Po wielu latach spekulacji na temat sensowności wprowadzanie technologii NFC do iPhone’a, Apple najprawdopodobniej w końcu zdecydował się umieścić chip NFC w swoim smartfonie.

NFC w iPhonie 6 ma przede wszystkim pozwalać na dokonywanie mobilnych płatności, ma też umożliwiać synchronizację iPhone’a z iWatch.

Czytaj więcej:

 • Barometr

Według najnowszych informacji, iPhone 6 będzie również wyposażony w barometr. MacRumors twierdzi, że zastosowanie go ma przede wszystkim usprawnić działanie GPS i ustalanie lokalizacji (zwłaszcza wewnątrz budynków, ale także wysokości n.p.m.), może być też wykorzystywany przez aplikacje typu „zdrowie i fitness” (pozwala na ocenę czynności płuc).

Software

Systemem operacyjnym iPhone’a 6 będzie zaprezentowany na WWDC 2014 iOS 8.

iOS 8 wprowadza Bibliotekę zdjęć iCloud (wszystkie zdjęcia dostępne na wszystkich iUrządzeniach), iCloud Drive (wirtualny dysk w chmurze), aplikację Health (wewnątrz której przechowywane będą wszystkie informacje dotyczące naszego zdrowia oraz kondycji fizycznej zbierane przede wszystkim przez iWatch), nowe funkcje Wiadomości (tworzenie grup, wiadomości wideo), interaktywne powiadomienia, możliwość instalowania dodatkowych klawiatur, Touch ID dostępne dla deweloperów, oraz wiele, wiele więcej.

iOS będzie kompatybilny z iPhonem 4S/5/5s/5c, iPadem 2/3/4/Air, iPadem mini 1/2 oraz iPodem touch 5-tej generacji. Z gry niestety wypada iPhone 4.

Czytaj więcej o iOS 8.

Cena

Do tej pory kolejny modele iPhone’ów kosztowały tyle samo, ile poprzednie. Jest jednak prawdopodobne, że w przypadku iPhone’a 6 tradycja ta zostanie przerwana (chodzi głownie o droższe materiały, np. szafir, które miałyby być wykorzystane do produkcji nowego telefonu Apple).

Hiszpański serwis MovilZona twierdzi, że 4,7-calowy model iPhone’a 6 będzie kosztował 750 euro, natomiast za wersję 5,5-calową zapłacimy nawet 950 euro (to w obu przypadkach około 50 euro więcej niż aktualne ceny iPhone’a 5s).

 • Cena w Polsce

Jeśli informacje hiszpańskiej strony się potwierdzą, ceny iPhone’a 6 w Polsce kształtować mogłyby się następująco:

 • 16 GB – ok. 3199 zł
 • 32 GB – ok. 3599 zł
 • 64 GB – ok. 3999 zł/4049 zł

Czytaj więcej: Jaka będzie cena iPhone’a 6? 

Dostępność

Apple zazwyczaj rozpoczyna sprzedaż nowych iPhone’ów w piątek, następnego tygodnia po ich premierze. Bardzo prawdopodobną datą rozpoczęcia sprzedaży iPhone’a 6 jest 19 września (potwierdzone przeciekami z Deutsche Telecominformacjami chińskich mediów, oraz przez holenderską stronę iphonez.nl).

Wcześniej, prawdopodobnie już w piątek 12 września, będzie zapewne można składać rezerwacje.

W dniu premiery światowej iPhone 5s był dostępny w 9 krajach (Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania, Australia, Chiny, Francja, Niemcy, Japonia, Singapur).

 • Dostępność w Polsce

Choć iPhone’a 5 mogliśmy kupić w Polsce już 16 dni po premierze światowej, to na iPhone’a 5s musieliśmy czekać aż półtora miesiąca. Możemy mieć jedynie nadzieję, że w przypadku iPhone’a 6 czas oczekiwania będzie krótszy.

***

Specjalny event Apple, na którym odbędzie się premiera iPhone’a 6 i iWatch (oraz iPada Air 2?) rozpocznie się we wtorek, 9 września o 19:00 czasu polskiego (10:00 czasu lokalnego PDT).

Podłącz się do ThinkApple na FacebookuTwitterze lub Google+ żeby nie przegapić żadnych wiadomości związanych z premierą nowych produktów Apple.

Grafika: Mustafa Dağdelen

Maki w chipami z serii "M" w rewelacyjnych cenach!

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: