Zbliża się premiera nowych Maców – czy 27 października odbędzie się kolejna konferencja Apple?

Tomek Czech   5 października 2016

apple-macbook

Już kilka miesięcy temu świetnie zorientowany analityk Ming-Chi Kuo informował, że pod koniec roku powinniśmy się spodziewać debiutu nowego MacBooka Pro i – być może – innych Maców. Potwierdził to potem Mark Gurman z Bloomberga, a kilka dni temu MacRumors donosiło, że premiera nowych komputerów od Apple odbędzie się w drugiej połowie października.

Kiedy dokładnie Apple zaprezentuje nowe Maki i czy zorganizuje z tego powodu konferencję?

berrolia

Spekulacje na temat kolejnej konferencji zaczęły się po tym, gdy Apple zmieniło datę ogłoszenia wyników finansowych za ostatni kwartał z czwartku, 27 na wtorek, 25 października. Philip Elmer-DeWitt, wieloletni komentator spraw związanych z Apple napisał na swoim blogu, że powodem tej zmiany może być chęć zorganizowania konferencji wprowadzającej nowe Maki, która mogłaby się odbyć właśnie w czwartek, 27.10.

Dlaczego  jednak nie mogłaby się odbyć we wtorek, 25 października? Bo Apple z pewnością nie chciałoby, żeby premiera nowych Maców została przyćmiona przez informację o słabszych wynikach finansowych firmy w ostatnim kwartale (choć nie powinny być one żadnym zaskoczeniem – od dawna jest niemal pewne, że Apple ogłosi spadek sprzedaży m.in. iPhone’ów, to wyniki finansowe firmy z Cupertino z pewnością pozostaną jednym z głównych tematów w branżowych mediach przez co najmniej kilka dni).

Dzięki zmianie terminu sytuacja odwróciłaby się – dyskusje o wynikach finansowych zostałyby zastąpione dyskusjami o premierze nowych produktów.

Wielu komentatorów zwraca jednak uwagę, że gdyby Apple planowało konferencję, jej data – jak też data ogłoszenia wyników finansowych – byłyby ustalone już dawno i niepotrzebne byłyby żadne zmiany terminów w ostatniej chwili. Według Bena Lovejoy’a z 9to5Mac, zamieszanie wokół daty konferencji może być spowodowane kłopotami z produkcją komponentów do nowych komputerów – np. panelu OLED do MacBooka Pro, co zmusiło firmę z Cupertiono do zmiany terminu.

Innym pytaniem jest: czy Apple w ogóle zorganizuje konferencję, żeby zaprezentować nowe Maki?

Jeśli MacBook Pro doczeka się naprawdę dużych zmian (przede wszystkim w dizajnie), a pozostałe komputery również zostaną mocno odświeżone – jest duża szansa, że Apple będzie chciało opowiedzieć nam o wszystkich nowościach ze sceny.

Jeśli natomiast zmiany dotyczyć będą jedynie MacBooka Pro, a inne modele doczekają się kosmetycznych zmian (szybszy procesor, lepsza grafika, więcej RAM, itd.), to Apple może poinformować o tym za pomocą informacji prasowej i aktualizacji swojej strony internetowej.

macbook-pro-2016-oled-hajek

John Gruber, wpływowy komentator spraw związanych z Apple, kilkakrotnie powtarzał w swoim podcaście, że od wielu osób z Apple słyszał, że firma nie chce już organizować dwóch jesiennych konferencji w jednym roku. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce dwa lata temu: nowe iPhone’y i Apple Watch zostały zaprezentowane 9 września, natomiast drugi event z prezentacją nowych iPadów i Maców odbył się 16 października 2014. W ubiegłym roku jesienią była już tylko jedna konferencja, natomiast “dodatkową” konferencję firma zorganizowała wcześniej – w marcu.

W tym roku byliśmy już świadkami trzech konferencji – w marcu (iPhone SE), w czerwcu (WWDC) i we wrześniu (iPhone 7). Czy będzie czwarta?

Według Grubera, jeśli Apple nie zorganizuje specjalnego eventu, to o nowych Macach poinformuje za pomocą informacji prasowej oraz serii briefingów dla wybranych dziennikarzy. W ostatnim czasie Apple miało organizować wiele takich briefingów – są one tajne, odbywają się w San Francisco i Nowym Jorku na kilka/kilkanaście dni przed premierą nowych produktów, dziennikarze otrzymują wszystkie informacje o nowym sprzęcie czy softwarze (często również egzemplarze testowe) i zobowiązani są do niepublikowania tych informacji do dnia oficjalnej premiery.

Gruber nie wyklucza jednak, że Apple może zorganizować konferencję, jeśli nowe Maki doczekają się dużych zmian.

Jeśli rzeczywiście się ona odbędzie, nie powinniśmy spodziewać się na niej nowych modeli iPadów, które – według najnowszych doniesień – mają zadebiutować dopiero wiosną 2017 r.

Sprawdź, jakich nowych modeli MacBooka Pro, Air oraz iMaca spodziewamy się w październiku.

Więcej o nowych Macach:

Posłuchaj najnowszego odcinka ThinkApple Podcast, w którym kontynuujemy rozmowę o iPhonie 7 i zdradzamy Wam jakie są nasze ulubione funkcje trzech nowych systemów – iOS 10, macOS Sierra i watchOS 3  – i czego w nich nie lubimy.

Thinkapple_logos

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: Philip Elmer-DeWitt
Grafika: Martin Hajek

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: