Nowości w iOS 11: nowy format zapisu zdjęć i wideo pozwala zaoszczędzić nawet 50% miejsca

Tomek Czech   18 czerwca 2017

W iOS 11 Apple wprowadziło nowy format zdjęć i wideo – HEIF (High Efficiency Image File Format) i HEVC (High Efficiency Video Coding). Pozwalają one uzyskać nie tylko lepszą jakość, ale też znacznie zmniejszają wielkość zrobionych iPhonem/iPadem zdjęć i filmów.

berrolia

Według Apple, mogą “ważyć” one nawet połowę mniej, niż zdjęcia i wideo zapisane w używanych dotychczas formacie JPEG/H.264. Powinno to ucieszyć zwłaszcza tych użytkowników, którzy posiadają urządzenie z mniejszą iloscią wbudowanej pamięci (16/32 GB).

W Ustawieniach (Aparat -> Formaty) możemy zdecydować, czy rejestrować obrazy i wideo w nowych formatach, czy korzystać ze starych, oznaczonych jako “Najbardziej zgodne”.

Ale nie musimy się obawiać, że zdjęcia czy filmy zrobione i zapisane w nowym formacie nie będą mogły być odczytane na innych urządzeniach – przy eksporcie mediów (np. wysłanie ich mailem czy udostępnienie w sieciach społecznościowych) system automatycznie przekonwertuje je na JPEG/H.264.

Jednak używanie nowego formatu jest możliwe tylko na urządzeniach z chipem A9 lub nowszym:

  • iPhone 6s, 6s Plus, SE, 7, 7 Plus
  • iPad 5-tej generacji (2017)
  • iPad Pro 9,7″, 10,5″, 12,9″ (1. i 2. generacji)

Więcej o iOS 11:

Posłuchaj najnowszego odcinka ThinkApple Podcast: Podsumowanie WWDC 2017.

300x300-oslo

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Mac od ręki i w super cenie!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: