Galaxy Note 8 ma kosztować 4299 zł. iPhone 8 będzie jeszcze droższy

Tomek Czech   20 sierpnia 2017

Zazwyczaj wiarygodny Evan Blass z VentureBeat twierdzi, że Galaxy Note 8 będzie kosztował w Europie 999 euro. Według gsmManiaK, polska cena najnowszego flagowca Samsunga została ustalona na 4299 zł (za podstawową wersję z 64 GB pamięci). Premiera urządzenia odbędzie się 23 sierpnia, przedsprzedaż ruszy prawdopodobnie dzień później, a wysyłka wystartuje po 15 września.

berrolia

Note 8 będzie więc dużo droższy od Galaxy S8, który w Polsce kosztuje 3499 zł (za większy model 8+ musimy zapłacić 3949 zł).

Jednak jest bardzo prawdopodobne, że iPhone 8 będzie jeszcze droższy. Od kilku miesięcy słyszymy, że Apple będzie go sprzedawało za co najmniej tysiąc dolarów. Jeśli tak się stanie i Apple zastosuje ten sam przelicznik co obecnie, nowy flagowiec będzie u nas kosztował 5149 zł (już teraz najdroższy model iPhone’a 7 Plus kosztuje 4999 zł).

Pojawiają się doniesienia i spekulacje, że iPhone 8 może kosztować znacznie mniej lub znacznie więcej niż tysiąc dolarów.

Według Stevena Milunovicha z firmy analitycznej UBS, najtańszy model nowego iPhone’a z ekranem OLED będzie kosztował 850-900 dol. Dopiero najdroższa wersja 256 GB będzie kosztowała między 950 a 1000 dol.

849 dol. to przy obecnym przeliczniku stosowanym przez Apple 4399 zł, natomiast 899 dol. – 4649 zł.

Jednak wielu komentatorów spodziewa się, że iPhone 8 będzie kosztować nawet więcej niż tysiąc dolarów. Według Johna Grubera, ceny nowego flagowca Apple mogą zaczynać się nawet od 1200 dol. Przy obecnym przeliczniku byłoby to 6199 zł.

Gdyby Apple trzymało się tradycyjnej strategii wyceniania swojego sprzętu (czyli ustawiania jej na dość wysokim poziomie), obstawiałbym, że iPhone 8 będzie kosztował 999 dol. (za podstawowy model). Jednak strategia firmy z Cupertino zaczęła się w ostatnim czasie zmieniać – jak celnie zauważył Neil Cybart, ceny Apple Watcha, jak i AirPodsów są niskie w porównaniu z cenami konkurencyjnych produktów innych firm. Jeśli Apple zastosuje tę samą strategię w przypadku nowego iPhone’a, nie jest wykluczone, że podstawowy model nowego flagowca będzie kosztował 899 dol. (około 4650 zł).

Nawet jeśli iPhone 8 będzie kosztował 999 dol., jest możliwe, że jego polska cena zostanie ustalona na 4999 zł, a nie na 5149 zł (jak wskazywałby przelicznik), żeby nie przekraczać psychologicznej granicy 5 tys. zł.

Kurs dolara w stosunku do złotego spadł co prawda o około 10% od zeszłego roku, co teoretycznie mogłoby spowodować obniżenie polskich cen, ale raczej nie spodziewałbym się, że Apple zdecyduje się na taki ruch – przez długi czas dolar był bardzo mocny w stosunku do większości walut na świecie, przez co marże firmy z Cupertino były nieco niższe niż w latach poprzednich. Apple z chęcią sobie to teraz odbije.

Premiera iPhone’a 8 oraz dwóch pozostałych modeli – 7s i 7s Plus – spodziewana jest we wrześniu (konferencja może odbyć się już 6 września).

Posłuchaj najnowszego odcinka ThinkApple Podcast – Apple Watch LTE, Apple TV 4K, iPhone 7s i 8

Więcej o iPhonie 8:

Wszystko o iPhonie 8.

300x300-oslo

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: gsmManiaK

Mac od ręki i w super cenie!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: