Raport: MacBook Air może w końcu dostać ekran Retina i zadebiutować już na WWDC 2018. Albo… będzie to (znacznie) tańszy MacBook Pro bez TouchBara

Marcin Chrobak   12 marca 2018

Parę dni temu pisaliśmy o nowych doniesieniach na temat MacBooka Air – według analityka Ming-Chi Kuo ma się pojawić nowa wersja najpopularniejszego laptopa Apple, tym razem z ekranem Retina. Dzisiaj pojawiły się nowe plotki, które zdają się potwierdzać informacje od Kuo. Czyżby Macbook Air z Retiną, mityczny laptop-jednorożec, miał się faktycznie pojawić w tym roku?

berrolia

Niskobudżetowy MacBook (2018) z Retiną

Raport opublikowany przez DigiTimes mówi o tym, że cena nowego MacBooka będzie zbliżona do MacBooka Air, bądź też minimalnie od niego wyższa. Na polskim rynku najtańsza wersja MacBooka Air kosztuje 4799 zł, ale u autoryzowanych resellerów można go często kupić poniżej 4 tys. złotych.

Nowy, niskobudżetowy MacBook ma mieć ponoć ekran o rozdzielczości 2560 x 1600 px i gęstości pikseli (PPI) 261 – czyli taki sam jak w MacBookach Pro. Jest to duży, prawie dwukrotny skok w porównaniu do MacBooka Air, który ma ekran 1440 x 900 px i gęstość pikseli na poziomie 128.

Panele a-Si dla nowego laptopa Apple ma zapewnić LG, a jego masowa produkcja ma rozpocząć się już pod koniec maja albo na początku czerwca. Urządzenia mają być składane w zakładach Quanta Computer (70% zamówień) oraz Foxconn Electronics (30% zamówień).

Apple zakłada ponoć sprzedaż na poziomie 6 milionów sztuk, ale według Hsiao, analityka z Digitimes Research, liczba ta będzie oscylować bliżej 4 milionów.

Masowa produkcja nowego MacBooka ma się rozpocząć końcem maja lub na początku czerwca, czyli jest duże prawdopodobieństwo, że komputer zostanie zaprezentowany już na WWDC 2018.

Macbook Air Retina czy tańszy Macbook Pro (bez TouchBara)

Niestety nie wiemy, czy plotki o niskobudżetowym Macbooku to faktycznie informacje o MacBooku Air z ekranem Retina czy też po prostu tańszym MacBooku Pro 13″ (bez TouchBara).

Być może Apple po prostu udało się zmniejszyć koszta produkcji MacBooka Pro bez TouchBara do poziomu zbliżonego do MacBooka Air i to właśnie on jest tym “nowym, niskobudżetowym MacBookiem”.

Według mnie tak właśnie się stanie, ponieważ wprowadzanie kolejnego modelu laptopa nie ma w tym momencie żadnego sensu. MacBook 12″ oraz MacBook Pro 13″ (bez TouchBara) – obydwa te modele są pozycjonowane jako następcy Aira. Obydwa też, niestety, są od niego droższe. Obniżka ceny jednego z nich na pewno byłaby kolejnym gwoździem do trumny MacBooka Air.

Ostatni raz Apple odświeżyło MacBooka Air w czerwcu 2017 roku, wyposażając laptopa w nowy, szybszy procesor 1,8 GHz.

Nowe iPady już w produkcji

Dodatkowo, dzięki raportowi DigiTimes dowiadujemy się, że dostawcy podzespołów dla nowych iPadów zaczęli wysyłkę gotowych części do fabryk, w których składane są gotowe urządzenia.

Z raportów i plotek, które już na ich temat się pojawiły wiemy, że nowe modele iPadów pojawią się w sprzedaży już w drugim kwartale tego roku (czyli, że mogą się pojawić na WWDC 2018) oraz w połowie tego roku. iPad 9,7″ najprawdopodobniej zostanie odświeżony tylko od wewnątrz, iPady Pro natomiast być może zostaną wyposażone w większe ekrany i Face ID.

Więcej o nowych Macbookach i iPadach:

Źródło: DigiTimes

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Marcin Chrobak

Lubię komputery, głównie te z jabłkiem.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: