W Polsce najlepiej sprzedają się telefony za 500 – 1100 zł. Drogi iPhone traci udział w rynku

Tomek Czech   5 kwietnia 2018

Po wprowadzeniu na rynek iPhone’a 8/Plus i iPhone’a X firma z Cupertino zwiększyła swój udział w rynku smartfonów w kilku kluczowych dla niej krajach (m.in. Chiny, Wielka Brytania, Japonia), ale nie dotyczy to Polski, w której według najnowszego raportu IDC Apple straciło w 2017 r. część udziału w rynku na rzecz Androida.

berrolia

Sprzedaż smartfonów w Polsce w 2017 r.

Z badania IDC wynika, że zdecydowaną większość smartfonów sprzedanych w 2017 r. w Polsce stanowiły urządzenia z Androidem – aż 91,5%. W porównaniu z poprzednim rokiem udział systemu Google wzrósł o 4%.

Drugie miejsce na polskim rynku zajął iPhone z udziałem 8,5%. Co prawda IDC nie podaje zmiany w porównaniu z 2016 r., ale z wszystkich poprzednich raportów firmy (1, 2) wynikało, że udział smartfonów z Cupertino wynosił około 11% (zresztą jeśli udział Androida wzrósł o 4%, a na rynku są praktycznie tylko dwa systemy, to matematyka jest w tym wypadku prosta).

Spadek udziału iOS na polskim rynku nie jest żadnym zaskoczeniem – Apple wprowadziło w 2017 r. iPhone’y droższe od poprzednich modeli (na czele z flagowcem – iPhonem X – za 5 tys. zł), tymczasem Polki i Polacy najczęściej decydują się na znacznie (…znacznie!) tańsze smartfony – z raportu IDC wynika, że znacząco wzrósł udział smartfonów z przedziału cenowego 500 – 1100 zł: w 2017 roku stanowiły one ponad połowę wszystkich sprzedanych w naszym kraju urządzeń.

Sprzedaż w IV kwartale 2017

IDC podało też dane za IV kwartał 2017 r. – Samsung miał 39,1% udziału w sprzedaży smartfonów. Na drugim miejscu był Huawei z 24,9%, a dalej: Apple (8,7%), LG (6,7%), Xiaomi (6,2%), pozostali – 14,5%.

Przeczytaj też:

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: IDC, za Forsal.pl

Kup Apple pod choinkę w Super Cenie w Lantre!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: