Darmowe konto bankowe jest od dzisiaj prawem każdego polskiego obywatela – “podstawowy rachunek płatniczy” już dostępny we wszystkich bankach

Łukasz Bernaczyk   8 sierpnia 2018

Wymuszona przez dyrektywy Unii Europejskiej nowelizacja ustawy o usługach płatniczych gwarantuje wszystkim Polakom bezpłatny rachunek osobisty w dowolnym banku na terenie kraju.

berrolia

Podstawowy rachunek płatniczy od dzisiaj we wszystkich bankach

Podstawowy rachunek płatniczy – bo taką oficjalną nazwę nosi nowy rodzaj darmowego konta, jest skierowany wyłącznie dla tzw. „osób nieubankowiownych”.  Zgodnie z definicją są to wyłącznie obywatele RP, które obecnie nie posiadają konta osobistego w polskiej walucie. Przepis nie obejmuje zatem kont walutowych.

Od dzisiaj wszystkie banki świadczące usługi na terenie Polski musza posiadać w swojej ofercie podstawowy rachunek płatniczy, który w myśl ustawy muszą charakteryzować następujące cechy:

 • brak prowizji za prowadzenie konta;
 • brak prowizji za wydanie karty debetowej;
 • brak prowizji za wypłaty z bankomatów własnych banku;
 • minimum 5 wypłat w miesiącu bez prowizji z bankomatów obcych banków;
 • minimum 5 przelewów w miesiącu bez prowizji (dotyczy przelewów w oddziale, jak i internetowych);
 • wysokość opłat naliczanych przez bank, np. dla przelewów lub wypłat z bankomatów, przekraczających 5 w miesiącu, nie może przekraczać średniej dla takich opłat stosowanych przez bank dla swoich klientów w przeciągu roku;
 • brak konieczności deklarowania comiesięcznych minimalnych wpływów na konto.

Jak to zwykle bywa, oprócz wymienionych powyżej plusów rachunku, są też minusy:

 • rachunek nie pozwala na posiadanie innych kont w walucie polskiej;
 • na rachunku nie ma dostępu do usług kredytowych;
 • brak limitu kredytowego;
 • brak kart kredytowych;
 • jeżeli na koncie nie przeprowadzimy żadnych transakcji w przeciągu 2 lat, bank ma prawo zamknąć nasze konto.

Podstawowy rachunek płatniczy może być zupełnie wystarczający dla bardzo wielu z nas. Jeżeli posiadasz jedno konto bankowe, na pewno jest obarczone licznymi prowizjami, gdyż dotychczas praktycznie nie istniały w pełni darmowe konta. W takiej sytuacji warto rozważyć opcję zamknięcia rachunku i otwarcia nowego – podstawowego rachunku płatniczego.

Jeśli masz więcej niż jedno konto, sprawa jest bardziej skomplikowana. Musisz zadać sobie pytanie, czy jesteś w stanie poradzić sobie z jednym kontem. Jeśli tak, zamykasz wszystkie obecne i otwierasz podstawowy rachunek płatniczy. Jeśli nie, jesteś niestety zmuszony dalej płacić pewne prowizje.

Podsumowując – oferta bardzo ciekawa, choć mam wrażenie, że dla większości z nas dyskwalifikuje ja brak usług kredytowych lub już posiadany kredyt w innym banku.

PROMOCJA: Ładowarka Zens Dual Charger + Apple Watch o 60 zł taniej

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką, niejednokrotnie z sukcesami.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: