Apple Car z innowacyjnym systemem przyciemniania szyb i zupełnie nowym podejściem do samochodowych drzwi

Łukasz Bernaczyk   15 maja 2019

Apple intensywnie pracuje nad projektem własnego, autonomicznego samochodu, patentując kolejne rozwiązania, które możemy zobaczyć w Apple Car. Tym razem w Cupertino opracowano nowatorski system przyciemnianych szyb oraz nieco inaczej działające drzwi do samochodu.

berrolia

Szyby z „filtrem prywatności”

Jeden z patentów uzyskanych przez Apple dotyczy zupełnie nowego podejścia do szyb montowanych w samochodach. Nowe rozwiązanie opracowane w Cupertino ma dbać o prywatność osób siedzących w samochodzie, m.in. chroniąc ich przed „wścibskimi” spojrzeniami przechodniów.

Nowe rozwiązanie polega na zastosowaniu na samochodowych szybach specjalnego filtra, który w zależności od długości fali światła przepuszcza lub blokuje promienie świetlne.

W połączeniu z wewnętrznym oświetleniem pojazdu z regulowaną długością fali umożliwia włączanie luby wyłączanie przepuszczalności świetlnej szyby, co przekłada się na ostateczny efekt, dzięki któremu użytkownik samochodu będzie mógł decydować, czy jest widoczny z zewnątrz, czy też nie.

Kolejny patent opisuje użycie dodatkowej warstwy ciekłokrystalicznej na szybach samochodu, która umożliwi regulowane przyciemnianie szyb w celu redukcji ilości światła wpadającej do auta.

Drzwi otwierane nieco inaczej

W innym patencie Apple przedstawia rozwiązanie dotyczące otwierania drzwi, które potencjalnie może być wykorzystane w Apple Car.

Projekt z Cupertino zakłada zastosowanie drzwi rozsuwanych na obie strony. Drzwi charakteryzują się bardzo szerokim, niemal 100-procentowym „światłem otwarcia”.

Przy założeniu eliminacji środkowego słupka w samochodzie oraz obracanych foteli i autonomii jazdy auta, nowy rodzaj drzwi stylistycznie idealnie wpisują się w projekt Apple Car, dając bardzo szeroki dostęp do przestrzeni pasażerskiej.

Kolejne patenty dowodzą, że Apple ostro pracuje nad przedefiniowaniem pojęcia „samochód”, podobnie jak miało to miejsce w roku 2007, kiedy firma na nowo zdefiniowała pojęcie „telefon”, pokazując pierwszego iPhone’a.

Źródło

Na wakacje z nową baterią – w iSpot wymienisz baterię w iPhonie 30% taniej

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: