iOS 13 i iPadOS już dostępne dla wszystkich – Apple udostępniło pierwsze publiczne bety

Tomek Czech   24 czerwca 2019

Apple zaskoczyło dzisiaj wszystkich użytkowników udostępniając pierwsze publiczne bety systemów iOS 13 i iPadOS. Podczad WWDC 2019 firma zapowiedziała, że zrobi to dopiero w lipcu. Czyżby udostępnione już deweloperom dwie pierwsze testowe wersje iOS 13 i iPadOS okazały się aż tak stabilne, że Apple zmieniło plany?

berrolia

iOS 13 Public Beta 1 oraz iPadOS Public Beta 1

Żeby pobrać i zainstalować pierwsze publiczne wersje beta iOS 13 i iPadOS trzeba zalogować się lub zarejestrować w programie Apple Beta Software Program (najlepiej od razu na iPhonie czy iPadzie). Następnie przechodzimy do zakładki „Enroll Your Devices”, przewijamy w dół aż pojawi się przycisk Download profile. Klikamy w niego i instalujemy profil beta. Aktualizacja iOS 13/iPadOS pojawi się w miejscu, z którego instalujemy wszystkie inne uaktualnienia, czyli w Ustawienia > Ogólne > Uaktualnienia.

Przed instalacją trzeba koniecznie zrobić kopię zapasową systemu – w iCloud lub przez iTunes.

Choć pierwsze deweloperskie bety zarówno iOS 13, jak i iPadOS są bardzo stabilne, trzeba pamiętać, że to jednak dopiero testowe wersje nowych systemów operacyjnych, które zawierają błędy i mogą powodować zawieszanie się niektórych aplikacji (niektóre mogą nie działać w ogóle) lub całego systemu. Apple nie zaleca instalowania wersji beta na naszych podstawowych urządzeniach.

Osoby, które testują publiczne wersje beta iOS 12, muszą najpierw opuścić program (wchodzimy na stronę beta.apple.com/sp/betaprogram/unenroll, przewijamy na sam dół i klikamy Leave Apple Beta Software Program) i dopiero potem przystąpić do programu publicznych bet dla iOS 13.

Finalna wersja iOS 13 pojawi się jesienią, najprawdopodobniej we wrześniu, wraz z nowymi iPhone’ami.

Zobacz: Wszystkie nowe funkcje w iOS 13

MacBooki Pro i Air w zaawansowanych konfiguracjach dostępne od ręki w Lantre

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: