Aplikacja mObywatel wzbogaciła się właśnie o dwa nowe elementy – eRecepta i „Polak za granicą”. Na razie dostępne są jedynie w wersji dla Androida, ale niedługo powinny pojawić się też w wersji na iOS.
eRecepta
eRecepta jest częścią Internetowego Konta Pacjenta (IKP; pacjent.gov.pl). Dzięki tej funkcji w aplikacji mObywatel możemy pobierać i realizować recepty wystawione przez naszego lekarza.
Oprócz własnych recept, możemy też realizować recepty naszych dzieci oraz innych osób, od których otrzymamy pełnomocnictwo.
Po kliknięciu w receptę aplikacja wyświetla jej szczegółowe dane, w tym status i informacje o lekach.
Do uruchomienia eRecepty wymagana jest aktywna mTożsamość oraz posidanie Internetowego Konta Pacjenta. Jeśli jeszcze nie mamy konta w systemie eZdrowie, to aplikacja przy pierwszym uruchomieniu (i akceptacji regulaminu) je utworzy.
Recepty możemy zrealizować na dwa sposoby:
- Podając numer PESEL osoby, na którą wystawiona została recepta oraz cyfry wyświetlone pod kodem QR.
- Okazując do zeskanowania ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR.
Jeśli apteka – np. w wyniku awarii sieci – nie ma dostępu do systemu recept (P1 eZdrowie), możliwe jest zrealizowanie recepty w trybie off-line. W tym celu na ekranie telefonu należy dotknąć pola “Pobierz PDF”. W ten sposób można pobrać kod QR, po zeskanowaniu którego aptekarz będzie posiadał wszystkie niezbędne informacje umożliwiające realizację recepty.
Polak za granicą
Sekcja „Polak za granicą” w aplikacji mObywatel to głównie zbiór informacji o poszczególnych krajach („obyczaje, kultura, dogodne sposoby podróżowania”), które teraz można znaleźć na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Znajdziemy tam też informacje o tym, jak skontaktować się z ambasadą i konsulem.
Pozostałe funkcje aplikacji mObywatel
Od kwietnia aplikacja mObywatel jest pełnoprawnym zamiennikiem dowodu osobistego we wszystkich placówkach Poczty Polskiej. Za jej pomocą można też było potwierdzić swoją tożsamość w ostatnich Eurowyborach. Dzięki usłudze mPojazd zastępuje też tradycyjny dowód rejestracyjny i polisę OC.
Od niedawna przy pomocy aplikacji mObywatel możemy też potwierdzać swoją tożsamość w pociągach PKP Intercity.
By móc korzystać z mTożsamości należy najpierw założyć Profil Zaufany. Najprościej wejść na www.pz.gov.pl i potwierdzić go z pomocą jednego z 10 banków (przez bankowość elektroniczną) lub w jednym z 1500 punktów stacjonarnych.