iPhone 11 będzie wyposażony w nowy koprocesor R1 – raport

Łukasz Bernaczyk   9 września 2019

Premiera tegorocznej linii iPhone’ów już jutro, tymczasem redaktorzy MacRumors odnaleźli w kodzie systemu iOS 13 dowody świadczące o nowym koprocesorze, w który będą wyposażone nowe smartfony Apple.

berrolia

iPhone 11 i 11 Pro z koprocesorem R1 (“Rose”)

O nowym koprocesorze w iPhonie 11/Pro pisaliśmy już kilka tygodni temu na podstawie informacji Bloomberga. Jego robocza nazwa to “AMX”i ma on wykonywać najbardziej wymagające zadania (np. związane z AR), żeby odciążyć główny procesor. Nie wiadomo, czy koprocesor odkryty przez MacRumors to ten sam chip, czy jednak procesor A13 będzie wyposażony w dwa koprocesory.

Element opisywany przez MacRumors ma dwie nazwy kodowe – “R1” oraz “Rose”. Ma zastąpić układy ruchu z serii M. Nowy chip, podobnie jak ten stary, będzie odpowiadał za informowanie głównego procesora A13 o położeniu iPhone’a w przestrzeni.

Podstawowa różnica między koprocesorami R1 i tymi z linii M to fakt, że układ R1 wykorzystuje znacznie więcej czujników do ustalenia dokładnego położenia smartfona. Są to między innymi elektroniczny kompas, żyroskop, barometr, akcelerometr, a nawet dane z mikrofonów.

Koprocesor Rose ma także wprowadzić wsparcie dla dodatkowych, nowych technologii. Mowa tu między innymi o inercyjnej technologii pomiaru (wykorzystywanej np. w lotnictwie), obsłudze sieci ultraszerokopasmowych, funkcjach standardu Bluetooth 5.1 oraz wykorzystaniu danych z kamery do lokalizowania urządzenia.

Dzięki temu możliwe będzie również namierzanie z dużą dokładnością lokalizatorów Bluetooth przy użyciu rozszerzonej rzeczywistości. To ważna informacja w kontekście tego, że być może już jutro Apple zaprezentuje swój własny lokalizator Bluetooth.

Przed jutrzejszą konferencją sprawdź:

BLACK FRIDAY na Amazon.pl – lista najlepszych promocji!

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: