Konferencja Apple: wszystko, czego się spodziewamy

Tomek Czech   9 września 2019

Już jutro najważniejsza w całym roku konferencja Apple, na której zobaczymy nowe iPhone’y i kilka innych sprzętów, poznamy daty premiery finalnych wersji wszystkich nowych systemów operacyjnych oraz szczegóły dotyczące nowych serwisów z Cupertino.

Oto wszystko, czego spodziewamy się po jutrzejszym evencie.

berrolia

iPhone 11 i iPhone 11 Pro

Przede wszystkim spodziewamy się trzech nowych modeli, następców iPhone’a XS, XS Max i XR, które mogą zostać nazwane „iPhone 11” (model 6,1”), iPhone Pro (model 5,8”) oraz iPhone Pro Max( model 6,5″).

Wszystko, co już wiemy o nowych iPhone’ach opisaliśmy w osobnym artykule.

Apple Watch Series 5

W tym roku nie pojawiło się  wiele przecieków na temat Apple Watcha Series 5. Spodziewamy się, że będzie on dostępny między innymi w obudowie z tytanu i ceramiki. Ostatnio pojawiły się plotki, że może posiadać funkcję pomiaru ciśnienia krwi, ale do tych rewelacji należy podchodzić z dystansem.

Tym razem Apple ma się skupić bardziej na ulepszeniu systemu operacyjnego dla swojego zegarka – watchOS 6, niż na nowych rozwiązaniach hardware’owych. Jedną z najwiekszych nowości może być funkcja monitorowania snu. Prawdopodobnie zobaczymy też nowe tarcze i nową kolekcję pasków.

Tracker Bluetooth

Jest dość prawdopodobne, że Apple zaprezentuje jutro całkowicie nowe urządzenie – mały lokalizator Bluetooth, który pomagałby nam odnaleźć nasze zaginione przedmioty, jak portfel, klucze czy plecak. Swoją funkcjonalnością tracker ma przypominać inne, konkurencyjne rozwiązania dostępne już na rynku, jak choćby Tile.

Największą zaletą urządzenia ma być funkcja odnajdowania przedmiotu (np. zgubionego portfela), nawet jeśli znajduje się poza zasięgiem Bluetooth urządzenia (np. iPhone’a), z którym jest sparowane. Apple ma wykorzystać do tego nową funkcję iOS 13 i macOS Catalina, pozwalającą na odnalezienie iPhone’a, iPada lub MacBooka, kiedy nie są połączone z internetem – wysyłają wtedy przez Bluetooth sygnał, który może być odebrany przez jakiekolwiek inne urządzenie z iOS 13 lub macOS Catalina i w ten sposób informacja o zgubionym urządzeniu trafia do jego właściciela. Na tej samej zasadzie będzie działał nowy lokalizator.

Więcej o spodziewanych funkcjach tego urządzenia przeczytasz tutaj.

Apple TV 5

O pracach nad nową wersją Apple TV nie słyszeliśmy wcześniej praktycznie ani słowa, ale kilka dni temu  sieci zaczęły krążyć informacje sugerujące, że podczas wtorkowej konferencji zobaczymy nową przystawkę TV od Apple.

Ma być wyposażona w procesor A12 i wspierać standard HDMI 2.1 (co wiązałoby się z lepszym wyświetlaniem gier na ekranie telewizora). Odświeżenie Apple TV wydaje się prawdopodobne w obliczu nadchodzących nowych serwisów – Apple Arcade i Apple TV+.

Więcej szczegółów na temat Apple TV 5 znajdziesz tutaj.

Data premiery iOS 13 i pozostałych nowych systemów

Podczas konferencji powinna zostać też ogłoszona data premiery najnowszych wersji systemów operacyjnych dla sprzętów Apple.

Debiut iOS 13, iPadOS, watchOS 6 i tvOS 13 spodziewany jest 16 września. macOS Catalina może pojawić się tego samego dnia, lub – jak przed rokiem – tydzień później.

Szczegóły na temat Apple Arcade i Apple TV+

W czasie eventu powinniśmy też poznać daty premiery i ceny subskrypcji nowych serwisów firmy z Cupertino – Apple Arcade i Apple TV+.

Apple Arcade z dużym prawdopodobieństwem zadebiutuje wraz z iOS 13 i pozostałymi systemami operacyjnymi (będzie dostępne na iPhonie, iPadzie, Macu i Apple TV). Cena miesięcznej subskrypcji ma wynieść 4,99 dol. Pierwszy miesiąc ma być darmowy.

Apple oficjalnie zapowiedziało wcześniej, że Apple Arcade będzie dostępne od jesieni tego roku w ponad 150 krajach, w tym w Polsce.

Według ustaleń Bloomberga, subskrypcja Apple TV+ będzie kosztowała 9,99 dol. Jest bardzo możliwe, że Apple zaoferuje pierwszy miesiąc gratis.

Serwis ma wystartować w listopadzie z niewielką ilością oryginalnych produkcji, ale kolejne mają być sukcesywnie dodawane w następnych miesiącach. W tym momencie oficjalnie lub nieoficjalnie wiemy o około 40 serialach i programach, które są już ukończone lub w czasie produkcji.

Apple TV+ będzie dostępne przez aplikację Apple TV, która jest już dostępna na iPhonie, iPadzie i Apple TV, a jesienią trafi też na Maca. Wszystkie treści będą możliwe do pobrania i oglądania offline.

Oprócz urządzeń Apple, aplikacja jest dostępna na wybranych modelach telewizorów smart TV Samsunga, a niedługo trafi też do telewizorów LG, Sony i Vizio oraz platformy Amazon Fire i Roku. Będzie można ją też przekazywać z iPhone’a czy iPada na smart TV wspierające AirPlay 2.

Być może Apple zaproponuje też jeden lub kilka pakietów usług (zawierających m.in. iCloud, Apple Music, Apple Arcade, Apple TV+), których cena byłaby niższa niż w przypadku subskrybowanie każdego serwisu osobno.

Czego raczej nie zobaczymy – nowe iPady (Pro) i nowe Maki

Wiemy, że w tym roku Apple planuje wprowadzić na rynek nowego MacBooka Pro 16″Maca Pro z monitorem Pro Display XDR i być może odświeżone modele iPada Pro oraz nowego budżetowego iPada 10,2″.

Nowe urządzenia mają się pojawić pod koniec roku. Bardziej prawdopodobne niż zobaczenie ich na jutrzejszej konferencji jest to, że w październiku Apple zorganizuje kolejną konferencję w celu ich prezentacji (Maca Pro z monitorem już zaprezentowano podczas WWDC 2019).

Jeśli jednak firma z Cupertino planuje wprowadzenie na rynek nowych iPadów dopiero w pierwszej połowie przyszłego roku (pojawiały się takie doniesienia) i jedyną jesienną nowością niezaprezentowaną jeszcze po jutrzejszej konferencji pozostałby nowy MacBook Pro 16″, to nie jest wykluczone, że zostanie on jednak pokazany jutro (bo będzie to chyba zbyt ważne urządzenie, żeby Apple zaprezentuje go poprzez zwykłą informację prasową, a nie na scenie podczas dużego eventu).

Aktualizacja: według Marka Gurmana z Bloomberga, Apple pokaże jednak na konferencji nowego iPada 10,2″. Nie wiadomo, czy zaprezentuje też inne iPady/iPady Pro.

MacBook Pro z wyjątkowo niskiej cenie!

Konferencja startuje jutro o 19:00 (polskiego czasu). Na żywo będzie ją można oglądać m.in. na YouTube. Na ThinkApple będziemy oczywiście relacjonować wszystkie wydarzenia na bieżąco.

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: