iOS 13 – jak przygotować się do aktualizacji i poprawnie zainstalować

Tomek Czech   18 września 2019

Aktualizacja: iOS 13 już dostępny! Zobacz oficjalną listę wszystkich nowości.

***

Już jutro premiera iOS 13 – najnowszego systemu operacyjnego dla iPhone’a. iOS 13 to m.in. tryb nocny, większa wydajność systemu, szybsze otwieranie aplikacji, ulepszone Face ID, optymalizacja ładowania, funkcja audio sharing, tryb niskiego transferu danych, bezpieczny sposób logowania “Sign in with Apple” i nowy interfejs regulacji głośności (wszystkie najważniejsze nowe funkcje znajdziesz tutaj).

Drugi rok z rzędu Apple mocno skupiło się na stabilności i optymalizacji systemu, dlatego iOS 13 można bez obaw instalować również na starszych urządzeniach.

Przeczytaj dokładnie nasz poradnik, żeby dobrze przygotować się do instalacji finalnej wersji iOS 13.

berrolia

1. Kiedy i o której godzinie będzie dostępny iOS 13?

iOS 13 zostanie udostępniony w czwartek, 19 września.

Apple zazwyczaj udostępnia nowe OSy o godzinie 10:00 czasu lokalnego w Cupertino, czyli o 19:00 czasu polskiego.

W pierwszych minutach/godzinach serwery Apple mogą być przeciążone, więc możliwe jest, że uda Ci się dokonać aktualizacji dopiero po dłuższej chwili.

2. Które urządzenia są kompatybilne z iOS 13?

iOS 13 można zainstalować na następujących modelach iPhone’ów:

  • iPhone 6s/6s Plus
  • iPhone SE
  • iPhone 7/7 Plus
  • iPhone 8/8 Plus
  • iPhone X
  • iPhone XS
  • iPhone XS Max
  • iPhone XR

W porównaniu z iOS 12, kompatybilność z najnowszym iOS straciły iPhone 5s oraz 6/6 Plus.

iOS 13 jest też kompatybilny z najnowszym iPodem touch (7. generacji).

3. Czy warto instalować iOS 13 na starszych urządzeniach?

Tak.

Tworząc iOS 13 Apple ponownie mocno skupiło się na optymalizacji systemu pod względem stabilności i wydajności. Testy wielokrotnie pokazywały, że prędkość działania iOS 13 i iOS 12 na starszych iPhone’ach jest niemal identyczna. iOS 12 był na niektórych modelach odrobię szybszy, ale ta minimalna różnica z pewnością nie powinna nikogo zniechęcić do instalacji iOS13 z mnóstwem nowych funkcji.

4. Przed instalacją

Zanim zainstalujesz iOS 13, koniecznie zrób kopię zapasową całego urządzenia.

  • Archiwizacja w iCloud

Nawet, jeśli masz włączony automatyczny backup do iCloud (Archiwum iCloud), warto zrobić kopię zapasową tuż przed aktualizacją: Ustawienia -> iCloud -> Backup w iCloud -> Utwórz backup teraz.

  • Archiwizacja na komputerze

Oprócz backupu w chmurze, warto zrobić też szyfrowana kopię zapasową na komputerze. W tym celu:

a) podłącz urządzenie do komputera;
b) uruchom iTunes;
c) idź do: iPhone/iPod touch -> Podsumowanie -> Kopie zapasowe -> Archiwizuj automatycznie;
d) wybierz “Ten komputer” -> “Archiwizuj teraz”.

Po wykonaniu kopii zapasowej możesz wrócić do automatycznego archiwizowania w iCloud: Archiwizuj automatycznie -> iCloud.

Zanim iOS 13 będzie dostępny do pobrania, sprawdź też, czy na pewno korzystasz z najnowszej wersji iOS, czyli aktualnie iOS 12.4.1 (Ustawienia -> Ogólne -> Uaktualnienia). Jeśli nie, zaktualizuj do tej wersji – powinno to zapewnić bezproblemową i szybszą aktualizację do iOS 13.

Jeśli będziesz aktualizować przez iTunes, z tych samych względów upewnij się też, że używasz najnowszej wersji iTunes (obecnie jest to wersja 12.9.5.5).

5. Zwolnij miejsce

iOS 13 będzie wymagało około 3-4 GB wolnego miejsca (w zależności od modelu). Jeśli tyle nie masz, możesz np. usunąć aplikacje, z których nie korzystasz, usunąć lub wysłać do chmury część zdjęć i filmów, czy opróżnić pamięć niektórych programów.

Ilość dostępnego miejsca na dysku i ilość miejsca zajętego przez poszczególne aplikacje sprawdzisz w Ustawienia -> Ogólne – iPhone (pamięć).

6. Czy wszystkie moje aplikacje będą działać pod iOS 13?

Choć iOS 13 w wersji beta jest dostępny dla deweloperów już od czerwca i większość z nich zdążyła przygotować kompatybilną z nowym OSem wersję swojej aplikacji, prawdopodobnie znajdą się tacy, którzy nie zdążyli z aktualizacją i ich aplikacje mogą nie działać poprawnie pod iOS 13 już w dniu jego premiery.

Dlatego jeśli jest aplikacja, z której musisz korzystać nieprzerwanie, wstrzymaj się z jej aktualizacją do momentu, aż zostanie ona zaktualizowana pod iOS 13.

Jeszcze przed zrobieniem kopii zapasowej urządzenia (przez aktualizacją), otwórz App Store i w zakładce Uaktualnienia sprawdź, czy wszystkie aplikacje są zaktualizowane do najnowszych wersji.

7. Jak pobrać/zainstalować iOS 13?

iOS 13 będzie można zainstalować na trzy sposoby:

1) bezpośrednio z urządzenia: poprzez tzw. OTA (over the air) update, wchodząc w Ustawienia -> Ogólne -> Uaktualnienia.

2) przez iTunes (automatycznie): podłączając urządzenie do komputera (Mac lub Windows) i uruchamiając iTunes. Program sam powiadomi nas o dostępności nowego iOS i możliwości pobrania i zainstalowania go. Jedyne, co trzeba zrobić, to wyrazić zgodę na aktualizację.

Przy tej metodzie iTunes sam stworzy kopię zapasową naszego urządzenia przed rozpoczęciem aktualizacji.

3) poprzez iTunes (ręcznie): jeśli powyższe dwie metody z jakichś powodów zawiodły, możesz pobrać plik z aktualizacją z serwerów Apple (linki znajdziesz tutaj po udostępnieniu iOS 13), a następnie zainstalować nowy system manualnie w iTunes:

a) pobierz plik odpowiedni dla Twojego urządzenia;
b) uruchom iTunes;
c) program poinformuje Cię o dostępności aktualizacji
d) trzymając wciśnięty przycisk option/alt kliknij w przycisk “Aktualizuj” (Update) i wskaż pobrany przed chwilą plik z aktualizacją
e) potwierdź i iTunes rozpocznie uaktualnianie Twojego urządzenia do iOS 13.

Powodzenia!

Więcej o iOS 13:

PROMOCJA: Słuchawki wokółuszne Denon AH-GC30 z ANC tańsze o 400 zł!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: