iPhone 12 Pro z zaawansowaną kamerą 3D z laserem, umożliwiającą nowe efekty i lepsze zdjęcia (raport)

Łukasz Bernaczyk   12 marca 2020

Zgodnie z najnowszym raportem Fast Company przynajmniej jeden z iPhone’ów 12 zostanie wyposażony w tylną kamerę 3D, opartą o zaawansowany technologicznie laser VCSEL. Pozwoli to na uzyskanie znacznie lepszej jakości zdjęć, dodatkowych efektów podczas robienia i edycji fotografii oraz otworzy nowe możliwości wykorzystania rozszerzonej rzeczywistości w smartfonach Apple.

berrolia

iPhone 12 Pro – kamera 3D z laserem VCSEL

Sensory VCSEL (ang. Vertical Cavity Surface Emitting Laser), wyposażone w laser z pionową wnęką rezonansową to obecnie jedna z najbardziej zaawansowanych (o ile nie najbardziej zaawansowana) technologii wykorzystywanych w kamerach 3D ToF (time-of-flight).

Kamery te mierzą czas, w którym emitowana wiązka lasera dociera do obiektu na swojej drodze, „odbija się” od niego i wraca. Wyposażony w taką kamerę iPhone będzie w stanie bardzo precyzyjnie obliczyć odległość od obiektów przed kamerą, a w konsekwencji tego dokładnie ustawić ostrość, czas naświetlania matrycy i pozostałe parametry, co skutkować będzie ostatecznie zdjęciami, o znacznie lepszej jakości niż obecnie.

Prawdopodobnie najciekawszą funkcją będzie możliwość zmiany punktu i głębi ostrości już po zrobieniu zdjęcia, czyli coś, co dzisiaj umożliwiają jedynie specjalne aparaty typu Light Field.

Jeżeli do tego dołożymy potężną kamerę 64 MP, która ma się znaleźć w nowych iPhone’ach, wygląda na to, że przeskok jakościowy zdjęć wykonywanych iPhonem może być bardzo duży, a słowo “rewolucja” nie będzie w tym kontekście nadużyciem.

Kamera 3D z laserem VCSEL tworzy również bardzo precyzyjne modele 3D obiektów znajdujących się przed obiektywem, co umożliwia dużo szersze i lepsze wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości. A to współgra z kolei z najnowszymi doniesieniami o tym, że w iOS 14 znajdziemy nową aplikację AR.

Ekskluzywnym dostawcą laserów VCSEL dla Apple według raportu Fast Company ma być Lumentum, a kamery właśnie z tymi laserami trafią do co najmniej jednego iPhone’a 12. Wszystko wskazuje jednak na to, że VCSEL trafi zarówno do 6,1-calowego iPhone’a 12 Pro, jak i do 6,7-calowego iPhone’a 12 Pro Max.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: