Apple pracuje nad “zsyntezowaną rzeczywistością” – łączącą obraz VR/AR z dźwiękiem przestrzennym

Łukasz Bernaczyk   22 lipca 2021

Najnowszy patent Apple opisuje system “zsyntezowanej rzeczywistości”, będący połączeniem obrazu w technologii wirtualnej lub rozszerzonej rzeczywistości z dźwiękiem przestrzennym Spatial Audio. Wszystko po to, by uzyskać jak najbardziej realistyczne doznania podczas korzystnia z tych technologii, które dla firmy z Cupertino są coraz ważniejsze.

berrolia

SR – Synthesized Reality

Patent przyznany Apple przez Amerykański Urząd Patentów i Znaków Towarowych opisuje system nazwany “Synthesized Reality”, będący swoistego rodzaju połączeniem technologii wizualnych, jak VR (wirtualna rzeczywistość), AR (rozszerzona rzeczywistość) lub MR (mieszana rzeczywistość) z opracowanym przez Apple i wdrożonym nie tak dawno systemem dźwięku przestrzennego Spatial Audio.

SR ma zapewnić odpowiednią, przetwarzaną i obliczaną komputerowo w czasie rzeczywistym synchronizację obrazu w jednej z wymienionych wyżej technologii z dźwiękiem przestrzennym tak, by zagwarantować użytkowi jak najbardziej wiarygodne doznania, maksymalnie zbliżone do tych znanych ze świata rzeczywistego.

Brzmi bardzo ciekawie, a dodatkowo “smaczku” opatentowanej technologii SR dodaje fakt, że wśród współautorów patentu Apple wymieniony jest Tomlinson Holman – facet, który wymyślił i opracował wykorzystywany w kinach system dźwięku THX, a obecnie pracuje dla Apple w dziale AirPods.

Prace Apple nad goglami MR i okularami VR

Przypomnę, że według wiarygodnych źródeł, Apple od dłuższego czasu pracuje nad dwoma różnymi produktami związanymi z technologiami rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości.

Pierwszym z nich są gogle MR (mixed reality), które będą łączyły w sobie technologie AR i VR. Ich premiera spodziewana jest w 2022 r.

Drugim produktem są okulary AR, które na obraz świata rzeczywistego będą nanosiły dodatkowe informacje i elementy graficzne oraz – jak się teraz okazuje – dzięki systemowi SR najprawdopodobniej też dźwiękowe.

Kup Apple pod choinkę w Super Cenie w Lantre!

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: