Raport: niektóre modele iPhone’a 14 będą droższe od poprzedników. O ile?

Łukasz Bernaczyk   11 sierpnia 2022

Informacje o wyższej cenie nowych iPhone’ów potwierdza kolejne źródło i to bardzo wiarygodne – analityk Ming-Chi Kuo podaje, że średnia cena iPhone’a 14 będzie wyższa niż w przypadku poprzedniego modelu. Stanie się tak dlatego, że zdrożeją dwa modele “pro” – iPhone 14 Pro oraz iPhone 14 Pro Max. Wszystko przez sytuację ekonomiczną na świecie oraz przez duże ulepszenia, które w tym roku znajdziemy w modelach “pro” iPhone’a 14.

berrolia

iPhone 14 Pro i 14 Pro Max w wyższej cenie

Od dawna słyszymy, że tegoroczne iPhone’y mają być droższe od poprzednich modeli. Pierwsze informacje o podwyżce ceny pojawiły się już w styczniu. Potem wiele przecieków wskazywało, że podrożeją tylko modele “pro”, natomiast iPhone 14 zachowa cenę swojego poprzednika, iPhone’a 13 (od 4199 zł).

Słowa Kuo zdają się potwierdzać te doniesienia, gdyż w kontekście podwyżek ceny Kuo wskazuje wyłącznie na iPhone’a 14 Pro i iPhone’a 14 Pro Max.

Wyższa cena tegorocznych modeli “pro” ma być spowodowana przede wszystkim znacznymi ulepszeniami, jakie do nich trafią. Brak notcha, zamiast którego w ekranie znajdą się dwa stosunkowo niewielkie wycięcia, szybszy RAM, szybszy procesor A16 Bionic, kamera 48 MP, znacznie lepsza przednia kamera – to tylko niektóre cechy nadchodzących iPhone’ów 14 z linii “pro”.

Do wyższej ceny przyczyniły się też warunki ekonomiczno-gospodarcze i związane z nimi wzrosty cen poszczególnych surowców, wyższe koszty pracownicze oraz logistyczne, a także kryzys na rynku półprzewodników.

Spekuluje się, że ceny iPhone’ów 14 Pro oraz 14 Pro Max mogą być wyższe o około 100 dolarów w stosunku do poprzedników, co u nas przełożyłoby się najprawdopodobniej na podwyżkę o około 500 zł (są już pierwsze wskazujące na to sygnały). Nowe ceny mogą więc wyglądać w ten sposób:

  • iPhone 14 Pro – od 5699 zł
  • iPhone 14 Pro Max – cena od 6199 zł.

Niestety nie jest wykluczone, że ceny w Polsce wzrosną jeszcze bardziej – w ciągu ostatniego roku nasza waluta straciła w stosunku do dolara ponad 20% i trudno się spodziewać, że nie wpłynie to negatywnie na cenę iPhone’a 14 nad Wisłą.

Zagadką pozostaje cena nowego modelu – iPhone’a 14 Max z ekranem 6,7”, który zastąpi wersję mini. Powinna wynosić pomiędzy 4,5 – 5 tys. zł. Dla Apple to kolejny powód do podniesienia ceny 6,1-calowego iPhone’a w wersji „pro” – obecnie jest to 5199 zł. Gdyby tak zostało, różnica w cenie pomiędzy iPhonem 14 Max a iPhonem 14 Pro byłaby zbyt mała, żeby opłacało się kupić tańszego z nich.

Przypomnę, że premiera całej linii iPhone’ów 14 odbędzie się we wrześniu – Apple już zaczęło nagrywać prezentację. Kiedy ją zobaczymy? Sprawdź tutaj.

MacBooki Pro i Air w zaawansowanych konfiguracjach dostępne od ręki w Lantre

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: